21 Հոկտեմբեր 2010 - 14:15 AMT
Հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին: Վերջինս Հայաստանում է գտնվում Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարության ապագայի համար» ֆորումին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրին` ԷդվարդՆալբանդյանըկարևորեց Երևանում Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարության ապագայի համար» ֆորումի անցկացումը և ընդգծեց, որ այն լավ հնարավորություն ընձեռեց Եվրոպայում ժողովրդավարության զարգացման շուրջ կարծիքների փոխանակման համար:
Թորբյորն Յագլանդն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը կանգնած է «Ժողովրդավարության ապագայի համար» ֆորումի ակունքներում: Նա շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի իշխանություններին բարձր մակարդակով ֆորումը կազմակերպելու համար:
ԱԳ նախարարըՀայաստանի աջակցությունը հայտնեց Եվրոպայի Խորհրդի բարեփոխման գործընթացին` նշելով, որ դա անհրաժեշտ է կազմակերպության գործունեությունը առավել արդյունավետ դարձնելու համար:
Հյուրի խնդրանքովԷդվարդՆալբանդյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները` ընդգծելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, և հիմնահարցն այլ հարթակներ տեղափոխելը վնաս կհասցնի ընթացող բանակցային գործընթացին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

21 October 2010 - 14:15 AMT
On October 21, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met with Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland, who is in Yerevan to participate in the CoE Forum for the Future of Democracy.
The Armenian Minister stressed the importance of the forum organization in Yerevan, saying that it serves as a good opportunity for exchanging opinions around democracy development in Europe.
Mr. Nalbandian expressed Armenia’s support to the CoE reformation, saying that the process is needed to increase the organization’s efficiency.
At the guest’s request, the Armenian Foreign Minister briefed on recent developments around the Karabakh conflict settlement, stressing that the OSCE Minsk Group deals with its resolution.
Nalbandian added that the attempts aimed at transferring the Karabakh conflict resolution to other instances will affect the negotiation process.