Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 21-ինընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինին: Երևանում նա կմասնակցի նաև հոկտեմբերի 22-ին մեկնարկելիք ՀՀ սահմանադրության 15-ամյակին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովին:
Ընդգծելով հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը` հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ 2010թ. օգոստոսին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի առաջին պետական այցը Հայաստան լրացուցիչ խթան հանդիսացավ բոլոր ոլորտներում այդ հարաբերությունների ամրապնդման ու խորացման համար:
ՀՀ նախագահը կարևորել էնաևերկուերկրների սահմանադրականդատարանների միջև համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այսօր ՀՀ սահմանադրական դատարանը Հայաստանում ամենազարգացած պետական ինստիտուտներից մեկն է և լինելով ընդամենը 15 տարեկան, անցել է դժվարին, բայց պատասխանատու ճանապարհ: Հանրապետության ղեկավարը խոսել է նաև 2005թ. Սահմանադրության մեջ կատարված փոփոխությունների մասին, որի շնորհիվ քաղաքացիներին նույնպես հնարավորություն տրվեց դիմել Սահմանադրական դատարան, և այժմ Դատարանն արժանի կերպով պաշտպանում է Հայաստանի քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները:
ՌԴ սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինի խոսքով, Հայաստանում սահմանադրական արդարադատությունը պատվավոր տեղ է զբաղեցնում, ինչի մասին է վկայում նաև Երևանում միջազգային խորհրդաժողովի անցկացումը: Բարձր գնահատելով ՀՀ և ՌԴ սահմանադրական դատարանների համագործակցությունը` Վալերի Զորկինն ընդգծել է, որ երկու երկրների դատարանների միջև հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են նաև միջազգային ասպարեզում, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

21 Октябрь 2010 - 16:54 AMT
Президент Армении Серж Саргсян принял находящегося в Армении с официальным визитом председателя Конституционного суда Российской Федерации Валерия Зорькина, который в Ереване примет участие в стартующей 22 октября международной конференции посвященной 15-летию Конституции РА. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Подчеркнув высокий уровень армяно-российских отношений, Саргсян отметил, что первый государственный визит Президента РФ Дмитрия Медведева в Армению в августе текущего года явился дополнительным стимулом для укрепления и углубления этих отношений во всех сферах.
Кроме того, президент подчеркнул важность сотрудничества и обмена опытом между конституционными судами двух стран. Он отметил, что сегодня Конституционный суд РА является одним из самых развитых государственных институтов Армении и, будучи всего 15-летним, прошел сложнейший, но ответственный путь.
Глава государства рассказал также о внесенных в 2005 году изменениях в Конституцию, благодаря которым гражданам была дана возможность обращаться в Конституционный суд, и сейчас он достойным образом защищает конституционные права граждан Армении.
По словам председателя Конституционного суда РФ Валерия Зорькина, в Армении конституционное правосудие занимает почетное место, о чем свидетельствует также проведение в Ереване международной конференции. Высоко оценивая сотрудничество между конституционными судами РА и РФ, Валерий Зорькин подчеркнул, что отношения между судами двух стран успешно развиваются также на международной арене.