22 Հոկտեմբեր 2010 - 06:30 AMT
Birthright Armenia հասարակական կազմակերպությունը կազմակերպել է հատուկ միջոցառում` նշելով իր 500-րդ կամավորի ժամանումը Հայաստան: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին կազմակերպության մամլո ծառայությունը, 500-րդ մասնակիցնը դարձել է Սերդա Օզեբյանը Տակոմա Պարկ քաղաքից (Մերիլենդ նահանգ): «Շատ հուզիչ է լինել 500-րդ կամավորը և նշել այդ հիանալի իրադարձությունը: Ես շատ շնորհակալ եմ իմ հայրենիքում ապրելու և աշխատելու հնարավորության համար»,- ասել է Օզեբյանը և հավելել, որ կմասնակցի Հայաստանի զարգացմանը նույնիսկ այն ժամանակ, երբ իր կամավորական առաքելությունն ավարտվի: Միջոցառմանը մասնակցել է շուրջ 80 հոգի, այդ թվում` շրջանավարտներ, խորհրդի պատվավոր հյուրեր, գործընկերներ և Birthright Armenia-ի հյուրեր:
Իր հերթին, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է. «Առաջին օրերից կազմակերպությունը փորձել է ամրապնդել ողջ աշխարհի հայ երիտասարդների կապերը հայրենիքի հետ, և ինձ, որպես հայի, անչափ ուրախացնում են Հայաստան եկած հայ երիտասարդների դեմքերը»:
Իր հերթին, Նաիրի Աբրահամյանը, որը 2007-ին այս ծրագրով որպես կամավոր եկել է Հայաստան, այնուհետև հայրենադարձվել է, նշել է. «Կազմակերպությունն օգնեց ինձ գտնել հետաքրքիր, բարդ և լիարժեք կյանքի ուղին, որն այսօր ես վարում եմ Հայաստանում»:
Birthright Armenia հասարակական կազմակերպության հիմնական առաքելությունը Հայաստանի և սփյուռքի երիտասարդության միջև կապերի ամրապնդումն է:

22 Октябрь 2010 - 06:30 AMT
Некоммерческая организация Birthright Armenia организовала специальное мероприятие, отметив приезд в Армению своего 500-ого волонтера. Как PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе организации, 500-ым участником стала Серда Озебян из города Такома Парк (штат Мэриленд). «Это очень волнующе быть 500-ым волонтером и отпраздновать это замечательное событие. Я очень благодарна за удивительную возможность жить и работать на моей Родине», – сказала Озебян, добавив, что будет участвовать в развитии Армении, даже когда ее миссия в качестве волонтера завершится. В мероприятии приняли участие около 80 человек, в том числе выпускники, почетные члены совета, партнеры и гости Birthright Armenia.
В свою очередь генеральный директор VivaCell-МТС Ральф Йирикян, который является членом консультативного комитета, сказал: “С самого первого дня организация пыталась укрепить связи армянской молодежи со всего мира с Родиной, и ничто меня, как армянина, не радует так, как лица молодых армян со всего мира, приехавших в Армению”. При этом он выразил надежду, что в будущем организация встретит своего 5000-го “и, почему бы, и нет 5.000.000-го участника”.
В свою очередь Наири Абраамян, которая, в 2007 году по данной программе в качестве волонтера приехала в Армению и после стала репатриантом, отметила: “Мои пять месяцев в качестве волонтера Birthright Armenia в Армении были одними из самых счастливых в моей жизни. Организация помогла мне найти свой путь к интересной, сложной и полноценной жизни, которую я сегодня веду в Армении”.
Основной миссией некоммерческой организации Birthright Armenia является укрепление связи между молодежью Армении и Диаспоры путем предоставления им возможности стать частью повседневной жизни страны и внести свой вклад в развитие Армении в качестве волонтера.