Երևանում հոկտեմբերի 22-ին մեկնարկել է ՀՀ Սահմանադրության 15-ամյակին նվիրված «Սահմանադրական արդարության պրակտիկայում մարդու սահմանադրական իրավունքների ապահովումը և պաշտպանությունը` հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավական դիրքորոշումները» 15-րդ միջազգային խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովին մասնակցել են ԵԽ Վենետիկյան հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուկիկիոն. Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոհեն-Շմիդտը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորներ, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: «Գերմանիան սերտորեն համագործակցում է Հայաստանի հետ մարդու իրավունքների ոլորտում և շահագրգռված է նրանում, որ այդ համագործակցությունը շարունակվի նաև ապագայում»,- ասել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանը:
Իր հերթին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր Աննա Պաուերը նշել է, որ Եվրոպական դատարանն ապահովում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և էական ազդեցություն ունի երկրի ներպետական իրավունքի էվոլյուցիայի վրա: Օրինակ բերելով Իռլանդիան` նա նշել է, որ Եվրոպական դատարանը 1979-ին առաջին անգամ Իռլանդիայի նկատմամբ վճիռ է կայացրել և հետագա տարիներին Եվրոպական դատարանի որոշումներն էապես ազդել են Իռլանդիայի ներպետական իրավունքի զարգացման վրա: «Կարծում եմ, որ նման ազդեցություն Եվրադատարանը կունենա նաև Հայաստանի վրա»,- ասել է նա:

В Ереване 22 октября стартовала посвященная 15-летию Конституции РА 15-ая международная конференция «Обеспечение и защита конституционных прав человека в практике конституционной справедливости с учетом правовых позиций Европейского суда по правам человека». В конференции приняли участие председатель Венецианской комиссии СЕ Джиани Букикио, посол Германии в Армении Ганс Йохен-Шмидт, судьи Европейского суда по правам человека, председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян. В своей приветственной речи посол Германии в Армении отметил, что Германия и постсоветские страны должны прилагать все усилия для обеспечения защиты прав человека. «Германия очень тесно сотрудничает с Арменией в этой сфере и заинтересована, в том, чтобы это сотрудничество продолжилось и в будущем”, – сказал он.
В свою очередь судья Европейского суда по правам человека Анна Пауэр отметила, что Европейский суд обеспечивает защиту прав человека и имеет существенное влияние на эволюцию внутригосударственного права страны, которая принимает юрисдикцию Европейского суда. Приводя пример Ирландии, она заметила, что Европейский суд в 1979 году первый раз принял вердикт против Ирландии и в последующие годы решения Европейского суда существенно повлияли на развитие внутригосударственного права Ирландии. “Думаю, что такое воздействие Европейский суд окажет и на Армению”, – сказал она.