Երևանում հոկտեմբերի 22-ին մեկնարկել է ՀՀ Սահմանադրության 15-ամյակին նվիրված «Սահմանադրական արդարության պրակտիկայում մարդու սահմանադրական իրավունքների ապահովումը և պաշտպանությունը` հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավական դիրքորոշումները» 15-րդ միջազգային խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովին մասնակցել են ԵԽ Վենետիկյան հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուկիկիոն. Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոհեն-Շմիդտը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորներ, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: «Գերմանիան սերտորեն համագործակցում է Հայաստանի հետ մարդու իրավունքների ոլորտում և շահագրգռված է նրանում, որ այդ համագործակցությունը շարունակվի նաև ապագայում»,- ասել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանը:
Իր հերթին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր Աննա Պաուերը նշել է, որ Եվրոպական դատարանն ապահովում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և էական ազդեցություն ունի երկրի ներպետական իրավունքի էվոլյուցիայի վրա: Օրինակ բերելով Իռլանդիան` նա նշել է, որ Եվրոպական դատարանը 1979-ին առաջին անգամ Իռլանդիայի նկատմամբ վճիռ է կայացրել և հետագա տարիներին Եվրոպական դատարանի որոշումներն էապես ազդել են Իռլանդիայի ներպետական իրավունքի զարգացման վրա: «Կարծում եմ, որ նման ազդեցություն Եվրադատարանը կունենա նաև Հայաստանի վրա»,- ասել է նա:

22 October 2010 - 06:39 AMT
An international conference dated to the 15th anniversary of the Armenian Constitution kicked off in Yerevan on October 22, bringing together Venice Commission Chairman Gianni Buquicchio, Armenian Ambassador to Hans-Jochen Schmidt, judges of the European Court of Human Rights, Armenian Constitutional Court Chairman Gagik Harutyunyan and other officials.
“Germany is closely cooperating with Armenia in human rights protection field and is willing to continue this cooperation,” Ambassador Schmidt said in his opening remarks.
Judge of the European Court of Human Rights, Ann Power (Ireland), noted for her part that the ECHR secures human rights protection and has an impact of the evolution of the country which accepts the jurisdiction of the European Court.
Commenting on Ireland’s example, she said that the ECHR first brought a verdict against her country in 1879, thus considerably influencing development of the national law.