22 Հոկտեմբեր 2010 - 10:53 AMT
Երևանում ԵԽ համաժողովի արդյունքները՝ իշխանությունների սին հույսերն ու ընդդիմության խորը հիասթափությունը
Ցավոք, ոչ հայկական քաղաքական ուժերը, ոչ հայկական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները չկարողացան հասկանալ, որ այդ համաժողովի անցկացումն Երևանում բոլորովին էլ չի նշանակում, թե ԵԽ-ն Հայաստանը առաջատար երկիր է համարում, ինչպես ակնկալում էին իշխանությունները, սակայն չի էլ շտապում մեղադրել իշխանություններին բոլոր մահացու մեղքերի համար, ինչպես դա կցանկանար ընդդիմությունը, մասնավորապես, ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչներն ու կողմնակիցները:
Արդյունքում և իշխանությունները, և ընդդիմությունը հերթական հիասթափությունն ապրեցին: ԵԽ-ն չի կարողանա մեկ գիշերվա մեջ ժողովրդավարություն հաստատել Հայաստանում, ինչպես հայտարարեց ԵԽ գլխավոր քարտուղարը, հետևաբար, պետք չէ սին պատրանքներ տածել և մոլորեցնել հանրությանը ԵԽ գործառույթների ու խնդիրների վերաբերյալ:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը, հանդես գալով Երևանում, հստակ ուղերձ հղեց «բարիկադի երկու կողմերին»՝ կազմակերպությունը չի միջամտելու Հայաստանի ներքին գործերին, այսինքն՝ կարգ ու կանոնը մեր երկրում մենք պետք է հաստատենք, չսպասելով դրսի օգնության:

The Forum participants have numerously stated that it’s not possible to develop a recipe for strengthening democracy in Europe, the event being just a good platform for exchange of opinions on this urgent issue.
Unfortunately, neither Armenian political forces nor media representatives could understand that conduction of the Forum in Yerevan doesn’t mean that the Council of Europe believes Armenia to be an advanced democracy.
The authorities were not lauded, contrary to their expectations, but were not slammed either, what caused bitter disappointment of the opposition, specifically the Armenian National Congress.
As a result, both the authorities and opposition remained disappointed.
The CoE Secretary General indicated clearly that the organization does not intend to interfere in internal affairs of Armenia. So, it’s our duty to introduce order in our country, without waiting for any help from outside.