22 Հոկտեմբեր 2010 - 12:31 AMT
Մարդու իրավունքների սահմանադրական պաշտպանությունը Հայաստանում զգալի առաջընթաց է գրանցել, չնայած նրան, որ մինչ 2006թ. ՀՀ քաղաքացիները չէին կարող պաշտպանել իրենց սահմանադրական իրավունքները, քանի որ չէին կարող դիմել ՀՀ ՍԴ: Այդ մասին Երևանում ՀՀ Սահմանադրության «Սահմանադրական արդարության պրակտիկայում մարդու սահմանադրական իրավունքների ապահովումը և պաշտպանությունը` հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավական դիրքորոշումները» խորագրով 15-րդ միջազգային խորհրդաժողովում հայտարարել է ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Ինչպես նշել է ՍԴ ղեկավարը, խորհրդաժողովի մասնակիցները փորձում են գտնել այն արդյունավետ լուծումները, որոնք թույլ կտան ապահովել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը սահմանադրական արդարադատության միջոցով: «Ավարտին նախատեսվում է հրապարակել տարեկան ամփոփագիր, որը կուղարկվի աշխարհի 107 երկրներ»,-ասել է նա:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե ինչպես է նա գնահատում մարդու սահմանադրական իրավունքների պաշտպանության մակարդակը, Գագիկ Հարությունյանը նշել է, որ տարեցտարի մարդու սահմանադրական իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում ամրապնդվում է, ասել է նա:

Конституционная защита прав человека в Армении зафиксировала существенный прогресс, несмотря на то, что до 2006 года граждане РА не могли защитить свои конституционные права, так как не были вправе обращаться в Конституционный суд Армении (КС РА). Об этом в Ереване на 15-ой международной конференции «Обеспечение и защита конституционных прав человека в практике конституционной справедливости с учетом правовых позиций Европейского суда по правам человека», посвященной 15-летию Конституции РА, заявил председатель КС РА Гагик Арутюнян.
Как отметил глава Конституционного суда, участники этой конференции попытаются найти те эффективные решения, которые позволят обеспечить права человека посредством конституционного правосудия. “В результате подведения итогов данной конференции планируется опубликовать ежегодник, который будет разослан по 107 странам мира”, – сказал он.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, как оценивает председатель КС РА уровень защиты конституционных прав человека в Армении, Гагик Арутюнян заметил, что с каждым годом конституционная защита прав человека в РА укрепляется. “Но на практике существует множество нерешенных проблем, о которых свидетельствуют вердикты Европейского суда по правам человека против Армении”, – подчеркнул председатель КС РА.