23 Հոկտեմբեր 2010 - 06:43 AMT
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ ռումինացի Տրայան Ունգուրիանուին (Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն, Եվրոնեստ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ, Սեւծովյան տարածաշրջանի հարցերով զեկուցող), բուլղարացի Անդրեյ Կովաչեւին (Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն, Հայաստանի հարցերով համազեկուցող) եւ Ֆրանկ Էնգելին (Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն, Լյուքսեմբուրգում ՀՀ պատվո հյուպատոս):
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, մասնավորապես`ասոցացման համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները: Կողմերը կարեւորեցին խորհրդարանական կապերի զարգացումը, նշելով, որ Եվրոնեստ խորհրդարանական վեհաժողովի հիմնումը նոր խթան կլինի այդ գործակցության համար, հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Կարինե Ղազինյանը ներկայացրեց արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի առանձնահատկությունները: Զրույցի ընթացքում կարեւորվեց տարածաշրջանային համագործակցության անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ կատարվեց նաեւ տարածաշրջանային այլ խնդիրների:

Замминистра иностранных дел Армении Карине Казинян встретилась с депутатами Европарламента Траяном Унгуряну (Румыния, член Европейской Демократической партии, вице-председатель парламентской группы Евронест, докладчик по вопросам черноморского региона), Андреем Ковачевым (Болгария, член европейской Демократической партии, содокладчик по вопросам Армении) и Франком Энгелем (Люксембург, почетный консул Армении в Люксембурге, член Европейской Демократической партии).
В ходе встречи обсуждался ход переговоров Армения-ЕС, в частности, по подписанию ассоциативного соглашения. Собеседники подчеркнули значение развитие межпарламентских связей, отмечая при этом, что формирование Европейской парламентской группы "Евронест" станет новым стимулом для развития сотрудничества.
В свою очередь, Карине Казинян ознакомила своих гостей с процессом урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В ходе беседы были затронуты вопросы регионального сотрудничества и проблем региона в целом, сообщает пресс-служба МИД РА.