25 Հոկտեմբեր 2010 - 10:38 AMT
Այսօր Երևանի «Մետրո» թատրոնում բացվել է «Նռան հատիկ» 10-րդ մանկապատանեկան թատերական փառատոնը: Փառատոնը բացեց կազմկոմիտեի անդամ, «Նախաբեմ» մշակութակրթական ասոցիացիայի փոխնախագահ Գարիկ Ղազարյանը: Փառատոնը նվիրված է հայ բանաստեղծ Ավետիք Իսահակյանի 135-ամյակին:
Փառատոնին ներկա էր նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության արվեստի կառավարման վարչության գլխավոր փորձագետ Վարդան Գրիգորյանը, որը նշել է, թե տվյալ փառատոնի անցկացումն արդեն ավանդական է դարձել: Գրիգորյանը նաև ընթերցել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ուղերձը, որտեղ նա շնորհավորել է փառատոնի 10-ամյակն ու նշել է թատրոնի կարևորությունը մարդկանց կյանքում:
Իր հերթին դերասան Երվանդ Մանարյանն ասաց, որ փառատոնի անցկացումը տոն է իր համար: «Մեր ժողովրդի համար թատրոնն առաձնահատուկ նշանակություն ունի, դարեր շարունակ, երբ հայ ժողովուրդը չի ունեցել պետականություն, նրա հոգևոր պահանջները լրացրել է թատրոնը»,-ասել է նա:
Իր կողմից «Նախաբեմ» ասոցիացիայի նախագահ Գեորգի Խոջոյանն ասել է, որ, հավանաբար, փառատոնի յուրաքանչյուր ներկայացում երկու անգամ կցուցադրվի, քանի որ թատրոնի տեղերը սահմանափակ են: «Չնայած նրան, որ մեր ներկայացումների քանակը չպետք է գերազանցի 20-ը, այս տարի մենք կցուցադրենք 36 ներկայացում»,-նշել է Խոջոյանը՝ հավելելով, որ փառատոնի վերջին ներկայացումը կլինի 225-րդը:

25 Октябрь 2010 - 10:38 AMT
Сегодня в ереванском театре «Метро» открылся 10-й детско-юношеский театральный фестиваль «Гранатовое зернышко». Фестиваль открыл член оргкомитета, зам-председателя культурно-образовательной ассоциации «Авансцена» Гарик Казарян. Фестиваль будет посвящен 135-летию армянского поэта Аветика Исаакяна.
На фестивале также присутствовал главный эксперт управления искусства Министерства культуры РА Вардан Григорян, который отметил, что проведение данного фестиваля стало уже традицией. Григорян также зачитал послание министра культуры РА Асмик Погосян, в котором она поздравила с 10-летием фестиваль «Гранатовое зернышко» и отметила важность театра в жизни людей.
В свою очередь актер Ерванд Манарян сказал, что проведение фестиваля является праздником для него. «Для нашего народа театр имеет особенное значение, в течение многих веков, когда у армянского народа не было государственности, его духовные потребности восполнял театр», – сказал он.
Со своей стороны председатель культурно-образовательной ассоциации «Авансцена» Георгий Ходжоян сказал, что, скорее всего, каждое представление фестиваля будет проводиться два раза, поскольку в театре не хватает мест для многочисленных зрителей, желающих увидеть постановки в рамках фестиваля. «Несмотря на то, что наша норма представлений составляет 20, в этом году мы покажем 36 постановок», – отметил Ходжоян, добавив, что последние представление фестиваля будет 225-м.