25 Հոկտեմբեր 2010 - 15:07 AMT
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված է համարել ՀՀ քաղաքացի Գ. Հայրապետյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով (լրտեսության ձևով պետական դավաճանություն), 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերել ու պահել) և ԻԻՀ քաղաքացի, ազգությամբ ազերի Բ. Բաղերիին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 302-րդ հոդվածով (լրտեսություն, որը կատարվել է օտարերկրյա քաղաքացու կողմից) առաջադրված մեղադրանքները:
Դատարանը ապացուցված է համարել մեղադրող դատախազների ներկայացրած ապացույցներն առ այն, որ Գ. Հայրապետյանը, հավաքագրվելով ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից ստացած առաջադրանքի հիման վրա, հավաքել և նրանց է փոխանցել գաղտնի տեղեկություններ ՀՀ զինված ուժերի մարտունակության և պաշտպանունակության վերաբերյալ, ինչպես նաև որոշակի տեսանյութեր` հակահայկական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով:
Ադրբեջանական հատուկ ծառայություններից վերջին հանձնարարությունը Գ.Հայրապետյանը ստացել է 2009թ. սեպտեմբերի 1-ին` Հայաստան ժամանած ԻԻՀ քաղաքացի, ազգությամբ ազերի Բ. Բաղերիից, իսկ որպես հանդիպման նշանաբան ծառայել է Գ.Հայրապետյանին ծանոթ` Ադրբեջանի հատուկ ծառայության աշխատակցի լուսանկարը: Գ.Հայրապետյանը Բ.Բաղերիին հյուրընկալել է իր տանը և, ծրարով ստանալով հերթական առաջադրանքը, նրան հանձնել նյութեր, որոնք կարող էին օգտագործվել հակահայկական քարոզչություն ծավալելու համար, ինչը հայտնաբերվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից Մեղրիի «Կարչևան» սահմանային անցակետում կատարված ստուգման ժամանակ` Բաղերիի պայուսակի ստորին մասի տակդիրում հարմարեցված գաղտնարանից:
Նախաքննության ընթացքում Գ.Հայրապետյանի բնակարանում կատարված խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել է նաև հրազեն և ռազմամթերք: Դատարանը հիմնավորված համարելով ամբաստանյալներին առաջադրված մեղադրանքը` Գ.Հայրապետյանին դատապարտել է 12 տարվա, իսկ Բ. Բաղերիին` 10 տարվա ազատազրկման:
Սույն քրեական գործի դատաքննությունը տեղի է ունեցել դռնփակ: Ամբաստանյալները ապահովված են եղել պաշտպաններով, իսկ ԻԻՀ քաղաքացին` նաև թարգմանիչով, հաղորդում է ՀՀ Գլխավոր դատախազության մամլո ծառայությունը:

25 Октябрь 2010 - 15:07 AMT
Суд общей юрисдикции административных округов Еревана Аван и Нор Норк счел обоснованным выдвинутые обвинения против гражданина Армении Г. Айрапетяна по первой части статьи 299 УК Армении (государственная измена путем шпионажа), первой части статьи 235 УК РА (незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов) и гражданина Ирана, азербайджанца по национальности, Б. Багери по 302-ой статье (шпионаж, осуществленный иностранным гражданином).
Суд признал обоснованным представленные доказательства обвиняющей стороны о том, что Г. Айрапетян, будучи завербованным на основе полученного со стороны азербайджанских спецслужб задания, собрал и передал им секретную информацию о боеспособности и обороноспособности ВС Армении, а также материалы для ведения антиармянской пропаганды.
Последнее задание со стороны азербайджанских спецслужб Айрапетян получил 1-го сентября 2009 года от приехавшего в Армению гражданина Ирана, по национальности азербайджанца Б. Багери. В качестве пароля для встречи была использована фотография знакомого Айрапетяна, сотрудника азербайджанских спецслужб. Айрапетян принял гражданина Ирана в своем доме и, получив в конверте очередное задание, передал Багери материалы, которые могли бы быть использованы для ведения антиармянской пропаганды. Эти материалы были обнаружены сотрудниками СНБ РА в тайнике сумки Багери на армяно-иранском пограничном пункте «Карчеван» в городе Мегри. При обыске квартиры Айрапетяна также были обнаружены орожие и боеприпасы. Суд, признав обоснованным выдвинутое в отношении подсудимых обвинение, приговорил Г.Айрапетяна к 12-ти годам, а Б.Багери – к 10-ти годам лишения свободы, сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.