Համաշխարհային ժառանգության հիմնադրամը Անին ներգրավել է 12 անհետացող մշակութային արժեքների ցանկում, որոնց կորուստն անուղղելի սխալ կլինի այն երկրների համար, որտեղ գտնվում են այդ արժեքները: Այդ մասին ասվում է Սան-Ֆրանցիսկոյում գտնվող Համաշխարհային ժառանգության հիմնադրամի զեկույցում: Դրա պատճառը, ինչպես նշում է CNN-ը, այդ երկրների իշխանությունների անուշադրությունն ու արհամարական վերաբերմունքն է:
Զեկույցում մատնանշվում են 200 տեսարժան վայրեր, որոնք անհետացման եզրին են, սակայն դրանցից 3-ը, որոնց թվում փորձագետները նշել են նաև Անին, առավել մեծ վտանգի տակ են:
Անի քաղաքի ավերակները գտնվում են Թուրքիայի և Հայաստանի սահմանին, իսկ քաղաքը թվագրվում է 11-րդ դարով: Ժամանակին հայտնի «Հազար ու մի եկեղեցիների» քաղաք Անիի կառույցներից շատերն ավերման եզրին են:
«Անին կարելի է անվանել աշխարհի 10 լավագույն տեսարժան վայրերից մեկը»,- հաղորդել է Համաշխարհային ժառանգության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ջեֆ Մորգանը: Նա ավելացրել է նաև, որ Անին քաղաքականության ճահիճն է ընկել այն պատճառով, որ գտնվում է երկու երկրների սահմանին, որոնց միջև չկան դիվանագիտական հարաբերություններ:

25 Октябрь 2010 - 15:48 AMT
Фонд мирового наследия включил Ани в список 12 исчезающих культурных ценностей, утрата которых станет неисправимой потерей для стран, в которых они находятся. Об этом говорится в докладе Фонда мирового наследия, расположенного в Сан-Франциско. Причиной этому, как отмечает CNN, является невнимательность и пренебрежительное отношение властей этих стран.
В докладе указываются 200 достопримечательностей, находящихся под угрозой исчезновения, однако 3 из них, среди которых эксперты отметили и Ани, находятся в наибольшей опасности.
Руины города Ани находятся на границе Турции и Армении, а город датируется 11 веком. Многие из уцелевших зданий Ани, когда-то известного как “Город тысячи церквей”, стоят на грани разрушения.
“Ани можно назвать одной из 10-и лучших достопримечательностей мира”, – заявил исполнительный директор Фонда мирового наследия Джеф Морган. Он добавил также, что Ани попал в болото политики, из-за своего расположения на границе двух стран, между которыми нет дипломатических отношений.