26 Հոկտեմբեր 2010 - 08:52 AMT
«Պարզ է, որ հայ-ամերիկյան խմբավորման ներկայացուցիչների ձերբակալությունները ԱՄՆ տարբեր նահանգներում բացասաբար կազդեն ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վրա, բայց ես չէի ուզենա կապել այդ գործընթացները»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը` մեկնաբանելով այն, թե արդյոք այս ձերբակալությունները կարող են ազդել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, մասնավորապես ղարաբաղյան հակամարտության վրա: Ընդ որում, նա նկատել է, որ շատերը կապում են այդ հարցերը և գտնում, որ ԱՄՆ-ն ազդանշաններ է ուղարկում այն մասին, որ ինքը Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու լծակներ ունի: «Բայց որքան էլ ճնշեն, Հայաստանը պարզապես զիջելու տեղ չունի ղարաբաղյան հակամարտության հարցում»,- ասել է Բոզոյանը: Ընդ որում, նա նկատել է, որ եթե միջազգային հանրությունը հանդուրժի Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքը, որը հայտարարում է ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության մասին, ապա դա կարելի է համեմատել 1938 թվականի Մյունխենյան պայմանագրի հետ, երբ Անգլիան ու Ֆրանսիան «զոհաբերեցին» Չեխոսլովակիան հանուն ֆաշիստական Գերմանիայի, ինչը հետագայում հանգեցրեց մեծ խնդիրների: Այս համատեքստում հայ փորձագետն Ալիևի վարչակարգը համեմատել է Հիտլերի վարչակարգի հետ: «Հիտլերը միջազգային մասշտաբի խուլիգան է, իսկ Ալիևը` տարածաշրջանային»,- ասել է Երվանդ Բոզոյանը:
Հոկտեմբերի 13-ին ԱՄՆ մի քանի նահանգներում ձերբակալվել են հայ-ամերիկյան խմբավորման ավելի քան 70 անդամներ, որոնք, ենթադրվում է, զբաղվում էին առանձնակի խոշոր չափերի խարդախությամբ և այլ տեսակի հանցագործություններով:
1938 թվականի Մյունխենյան համաձայնագիրը կազմվել է 1938 թվականի սեպտեմբերի 29-ին և ստորագրվել նույն տարվա սեպտեմբերի 30-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Նեվիլ Չեմբերլենի, Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Դալադյեի, Գերմանիայի ռեյխսկանցլեր Ադոլֆ Հիտլերի և Իտալիայի վարչապետ Բենիտո Մուսսոլինիի կողմից: Համաձայնագիրը վերաբերում էր Չեխոսլովակիայի կողմից Սուդետյան մարզը Գերմանիային հանձնելուն:

“Ясно, что аресты представителей армяно-американской группировки в разных штатах США отрицательно повлияют на разрешение карабахского конфликта, но я бы не хотел связывать эти процессы”, – заявил на пресс-конференции политолог Ерванд Бозоян, комментируя то, могут ли данные аресты повлиять на внешнюю политику Армении, в частности карабахский конфликт. При этом он заметил, что многие связывают эти вопросы, и считают, что США посылают сигналы, о том, что они имеют рычаги давления на Армению. “Но сколько бы не давили, Армения просто не имеет места для уступок в карабахском конфликте”, – сказал Бозоян. При этом он заметил, что если международное сообщество будет терпеть агрессивное поведение Азербайджана, который заявляет и возможности возобновления военных действий, то это можно лишь сравнить с Мюнхенским договором 1938 года, когда Англия и Франция пожертвовали Чехословакией во имя фашистской Германии, что в последствии привело ко многим проблемам. В этом контексте армянский эксперт сравнил Алиевский режим с режимом Гитлера. “Гитлер являлся хулиганом международного масштаба, а Алиев – регионального”, – сказал Ерванд Бозоян.
13 октября в нескольких штатах были арестованы более 70 членов американо-армянской группировки, предположительно занимавшейся мошенничеством в особо крупных размерах и другими видами преступлений.
Мюнхенское соглашение 1938 года – соглашение, составленное в Мюнхене 29 сентября 1938 года и подписанное 30 сентября того же года премьер-министром Великобритании Невиллом Чемберленом, премьер-министром Франции Эдуаром Даладье, рейхсканцлером Германии Адольфом Гитлером и премьер-министром Италии Бенито Муссолини. Соглашение касалось передачи Чехословакией Германии Судетской области.