26 Հոկտեմբեր 2010 - 08:52 AMT
«Պարզ է, որ հայ-ամերիկյան խմբավորման ներկայացուցիչների ձերբակալությունները ԱՄՆ տարբեր նահանգներում բացասաբար կազդեն ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վրա, բայց ես չէի ուզենա կապել այդ գործընթացները»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը` մեկնաբանելով այն, թե արդյոք այս ձերբակալությունները կարող են ազդել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, մասնավորապես ղարաբաղյան հակամարտության վրա: Ընդ որում, նա նկատել է, որ շատերը կապում են այդ հարցերը և գտնում, որ ԱՄՆ-ն ազդանշաններ է ուղարկում այն մասին, որ ինքը Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու լծակներ ունի: «Բայց որքան էլ ճնշեն, Հայաստանը պարզապես զիջելու տեղ չունի ղարաբաղյան հակամարտության հարցում»,- ասել է Բոզոյանը: Ընդ որում, նա նկատել է, որ եթե միջազգային հանրությունը հանդուրժի Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքը, որը հայտարարում է ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության մասին, ապա դա կարելի է համեմատել 1938 թվականի Մյունխենյան պայմանագրի հետ, երբ Անգլիան ու Ֆրանսիան «զոհաբերեցին» Չեխոսլովակիան հանուն ֆաշիստական Գերմանիայի, ինչը հետագայում հանգեցրեց մեծ խնդիրների: Այս համատեքստում հայ փորձագետն Ալիևի վարչակարգը համեմատել է Հիտլերի վարչակարգի հետ: «Հիտլերը միջազգային մասշտաբի խուլիգան է, իսկ Ալիևը` տարածաշրջանային»,- ասել է Երվանդ Բոզոյանը:
Հոկտեմբերի 13-ին ԱՄՆ մի քանի նահանգներում ձերբակալվել են հայ-ամերիկյան խմբավորման ավելի քան 70 անդամներ, որոնք, ենթադրվում է, զբաղվում էին առանձնակի խոշոր չափերի խարդախությամբ և այլ տեսակի հանցագործություններով:
1938 թվականի Մյունխենյան համաձայնագիրը կազմվել է 1938 թվականի սեպտեմբերի 29-ին և ստորագրվել նույն տարվա սեպտեմբերի 30-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Նեվիլ Չեմբերլենի, Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Դալադյեի, Գերմանիայի ռեյխսկանցլեր Ադոլֆ Հիտլերի և Իտալիայի վարչապետ Բենիտո Մուսսոլինիի կողմից: Համաձայնագիրը վերաբերում էր Չեխոսլովակիայի կողմից Սուդետյան մարզը Գերմանիային հանձնելուն:

26 October 2010 - 08:52 AMT
Political expert Yervand Bozoyan commented on the possible influence of the healthcare fraud arrest of the American-Armenian gang over the foreign policy of Armenia, specifically the Karabakh conflict.
“Clearly, healthcare fraud arrest of the American-Armenian gang will negatively impact Karanakh conflict settlement. However, I wouldn’t like to link the two processes,” the political expert told a news conference in Yerevan.
“Many believe that the U.S. is using the issue to increase pressure on Armenia. Regardless of the amount of pressure, Armenia has no room for further concessions,” the expert noted.
As he stressed, the international community’s further bearing with the militaristic statements of Azerbaijan can lead to consequences comparable to those brought forth by Munich Pact.
“In this context, Aliyev regime resembles that of Hitler. Hitler can be characterized as a hooligan on an international level, Aliyev is acting at the regional scale,” Bozoyan stressed.
On October 13, an Armenian-American gang was arrested for running a USD163 million scam that used phantom clinics and bogus patients to rip off Medicare.
The Munich Pact was an agreement permitting Nazi German annexation of Czechoslovakia's Sudetenland. The Sudetenland were areas along Czech borders, mainly inhabited by ethnic Germans. The agreement was negotiated at a conference held in Munich, Germany, among the major powers of Europe without the presence of Czechoslovakia. Today, it is widely regarded as a failed act of appeasement toward Nazi Germany. The agreement was signed in the early hours of 30 September 1938 (but dated 29 September). The purpose of the conference was to discuss the future of the Sudetenland in the face of territorial demands made by Adolf Hitler. The agreement was signed by Nazi Germany, France, Britain, and Italy. The Sudetenland was of immense strategic importance to Czechoslovakia, as most of its border defenses were situated there, and many of its banks were located there as well. Thus, when Britain and France gave the Sudentenland to Germany, it was implied that they allowed Germany to take over all of Czechoslovakia as well.