Ադրբեջանական կողմը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին է փոխանցել Մանվել Սարիբեկյանի մահվան վկայականը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ԿԽՄԿ երևանյան ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը: Ըստ նրա, փաստաթուղթը փոխանցվել է Սարիբեկյանի հարզատներին: Նա նշել է նաև, որ ԿԽՄԿ-ն բանակցում է Ադրբեջանի իշխանությունների հետ հայ գերիներին հայրենիք վերադարձնելու շուրջ: Ըստ նրա, այդ բանակցությունների մաս է հանդիսանում նաև Սարիբեկյանի դին վերադարձնելու հարցը:
Մանվել Սարիբեկյանը հովիվ էր, նա գերեվարվել է ադրբեջանական կողմից սպետմեբրի 11-ին, որտեղ նրան «դիվերսանտ» հայտարարեցին: Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հայտարարության, Սարիբեկյանն ավարտել է զինվորական ծառայությունը ՀՀ ԶՈւ շարքերում 2010 թվականի մայիսին և ոչ մի առնչություն չունի հատուկ ծառայությունների հետ: Գերեվարվելուց մի քանի օր անց ինտերնետում տեղադրվել էր Սարիբեկյանի «հարցազրույցի» տեսահոլովակը: Մասնագիտական փորձաքննությունից հետո, ակնհայտ դարձավ, որ այն նկարահանվել է հոգեբանական ու ֆիզիկական ճնշման ներքո՝ հատուկ միջոցների կիրառմամբ:

26 Октябрь 2010 - 14:26 AMT
Азербайджанская сторона передала Международному Комитету Красного Креста свидетельство о смерти Манвела Сарибекяна. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил руководитель службы по связям с общественностью Ереванского представительства Международного Комитета Красного Креста Ашот Астабацян. По его словам, документ будет передан родным Сарибекяна. При этом Астабацян отметил, что МККК ведет переговоры с властями Азербайджана с целью возвращения армянских пленных на родину. По его словам, частью этих переговоров является также вопрос возвращения тела Сарибекяна.
Манвел Сарибекян, работавший пастухом, 11 сентября попал в плен к азербайджанской стороне, где его не преминули объявить “диверсантом”. Согласно официальному заявлению Министерства обороны Армении, Сарибекян завершил военную службу в ВС РА в мае 2010 года и не имел никакого отношения к спецслужбам. Через несколько дней после того, как Сарибекян попал в плен, в Интернете был размещен видеоролик с “интервью” с ним. После профессиональной экспертизы видеоматериала стало очевидно, что он был заснят с использованием психологического и физического давления и применением специальных средств.
Министерство обороны и Военная прокуратура Азербайджана распространили совместное заявление о том, что 5 октября Сарибекян совершил “самоубийство”.