26 Հոկտեմբեր 2010 - 14:41 AMT
Ելնելով սեփական պատմության բացակայության բարդույթից` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես է եկել արհեստականորեն ստեղծված «ադրբեջանական պետության» պատմության վերաբերյալ ծիծաղելի պատմական դրույթներով: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով, Ադրբեջանի պատմագրությունը մինչ օրս խճճված է իր ժողովրդի «մեդական», «աղվանական» և «թյուրքական» ծագումնաբանության մեջ: «Մինչև 1936 թվականը «ադրբեջանական ազգ» հասկացություն գոյություն չուներ, այն շրջանառության մեջ դրվեց Իոսիֆ Ստալինի կամքով, որն արհեստական բաժանում կատարեց Խորհրդային Ադրբեջանի թաթարների ու Փոքր Ասիայի թուրքերի միջև` հաշվի առնելով այն գաղափարաբանական տարբերությունը, որն առկա էր երկու պետությունների միջև»,- նկատել է պատգամավորը:
Ինչպես նկատել է Շարմազանովը, Հայաստանի արևելյան հարևանները հանդես են գալիս այնպիսի կեղծ գիտապատմական հայեցակարգերով, որոնք այն աստիճանի ծիծաղաշարժ են, որ անգամ այնպիսի դրույթներ, որ Հոմերոսի «Ոդիսականի» ցիկլոպներն Ադրբեջանն ու ադրբեջանցիներն են, շումերական «Գիլգամեշ» էպոսը` ադրբեջանական հնագույն գրականության մարգարիտն է, ոչինչ են «Խորհրդային Նախիջևան» թերթում տեղ գտած նախադասության հետ այն մասին, որ Նոյ նախահայրը հնագույն ադրբեջանցի գիտնական և աստղագետ է:
«Այնպես որ, հաշվի առնելով ադրբեջանական պատմագրության ծիծաղելի զինանոցը, Ալիև-կրտսերը դեռ օգտագործելու է այդ նյութերը` զվարճացնելով ոչ միայն հարևաններին, այլև ողջ աշխարհին»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:

26 Октябрь 2010 - 14:41 AMT
Исходя из комплекса отсутствия собственной истории, президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил со смехотворными историческими тезисами по поводу истории искусственно созданного “азербайджанского государства”. Об этом в ходе заседания НС РА заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, историография Азербайджана по сей день запутана в “мидийской”, “агванской” и “тюркской” генеалогии своего народа. “До 1936 года не существовало понятия “азербайджанской нации”, оно было введено в оборот с легкой руки Иосифа Сталина, который внес искусственное разделение между татарами Советского Азербайджана и турками Малой Азии с учетом той идеологической разницы, что была между двумя государствами”, – заметил депутат.
Как заметил Шармазанов, восточные соседи Армении выступают с такими ложными научно-историческими концепциями, которые являются курьезными до такой степени, что даже такие изыски, как циклопы в “Одиссее” Гомера – это Азербайджан и азербайджанцы, шумерский эпос “Гильгамеш” – жемчужина древнейшей азербайджанской литературы, кажутся ничтожными по сравнению с опусом газеты “Советский Нахичеван” о том что, Ной-прародитель – древнейший азербайджанский ученый, астроном.
“Так что, с учетом смехотворного арсенала азербайджанской историографии, Алиев младший еще будет использовать эти материалы, развлекая не только соседей, но и весь мир”, – подчеркнул Эдуард Шармазанов.