«Ես առանձնակի ակնկալիքներ չունեմ հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումից: Քանի դեռ ադրբեջանական կողմն ապակառուցողական մոտեցում է ցուցաբերում բանակցային գործընթացում, ղարաբաղյան կարգավորման գործում չարժե առաջընթաց ակնկալել»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՅ Դաշնակցության Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը:
Ռուստամյանն Ադրբեջանի կառուցողական դիրքորոշման դրսևորում է համարում ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն ու Արցախի բնակչության անվտանգության երաշխավորումը: «Ղարաբաղյան կարգավորման մեջ կա ևս մեկ կարևոր խնդիր. հակամարտության կողմերը ողջունել են ղարաբաղյան կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, որոնք առաջարկել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները»,- նկատել է նա` ավելացնելով, որ այդ սկզբունքները հակասում են ԼՂՀ-ում անցկացված երկու հանրաքվեներին:
Ինչպես նկատել է պատգամավորը, մյուս կողմից արդեն գոյություն ունեն միջնորդ երկրների նախագահների 2 համատեղ հայտարարություններ, որոնք փոխեցին հակամարտության կարգավորման մեջ առկա իրադրությունը: «Այդ հայտարարությունները նշանակում են, որ ղարաբաղյան կարգավորումը հասարակական փուլ է թևակոխել, և արդեն սկսվել է հակամարտության կողմերին խաղաղության պարտադրելու գործընթացը»,- նշել է Ռուստամյանը: Ընդ որում, նա նկատել է, որ եթե խաղաղության պարտադրման գործընթացն ընթանա Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, ապա հայկական կողմը շատ բան կկորցնի:
Ռուստամյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպումից հետո հնարավոր է, որ միջնորդները ևս մեկ անգամ բավական խիստ հայտարարություն կատարեն հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: «Դրանից հետո կարող է սկսվել Մեծ խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստման գործընթացը»,- ընդգծել է Արմեն Ռուստամյանը:

“У меня нетособых ожиданий от предстоящей 27-го октябрявАстраханивстречи президентов АрмениииАзербайджана СержаСаргсяна иИльхамаАлиева. До техпор,пока азербайджанская сторонабудетпроявлятьдеструктивный подход впереговорном процессе, в карабахском урегулировании прогресса ожидать не стоит”, – заявил на пресс-конференции в Ереване представитель Верховного Органа АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян.
Рустамянсчитаетпроявлениемконструктивной позицииАзербайджана признание права народа НКР на самоопределение и гарантирование безопасности населения Арцаха.
“Вкарабахском урегулировании есть ещеодна очень важная проблема: стороныконфликтаприветствовали основные принципы карабахского урегулирования, предложенные сопредседателями МГ ОБСЕ”, – заметилон, добавив, чтоэтипринципы противоречат проведеннымв НКР двум референдумам.
Как заметил депутат, сдругой стороныуже существуют 2 совместных заявления президентовстран-посредников, которые изменили ситуацию вурегулировании конфликта. “Эти заявленияозначают, чтокарабахскоеурегулирование вошлов публичный этап, и уже начался процесс принуждения сторон конфликта к миру ”, – отметил Рустмян. При этом он заметил, что если на основе Мадридских принципов будет идти процесс по принуждению к миру, то армянская сторона потеряет многое.
Рустамянподчеркнул, что после предстоящей встречи президентов Армении и Азербайджана, возможно, что посредники еще раз сделают двольно строгое заявление по урегулированию конфликта. “После чего может начаться процесс подготовки Большого мирного договора”, – заметил Армен Рустамян.