Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունը, որում նա պատմական հայկական հողերն անվանում է «բուն ադրբեջանական», ինչպես նախկինում նշել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հակահայկական ֆաշիզմի դրսևորում է: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Բալասանյանը:
Բալասանյանի խոսքով, Ալիևի նման հայտարարությունը հիմնված է գեբելսյան քարոզչության մեթոդների վրա, որի նպատակը սուտը որպես ճշմարտություն ներկայացնելն է: «Դա նաև մարտավարական նպատակ է հետապնդում, քանի որ նման կերպ ադրբեջանական կողմը թշնամու կերպար է ստեղծում ի դեմս հայերի, ինչը համախմբող գործոն է հանդիսանում ադրբեջանական հասարակայնության համար»,- նկատել է նա:
Ինչպես նկատել է Բալասանյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը Ադրբեջանի հայտարարությունը գնահատում է որպես ոչ միայն Հայաստանի, այլև բոլոր հայերի դեմ ուղղված մարտահրավեր: «Դա մեզ բոլորիս պարտավորեցնում է միավորվել և միասնական ճակատով պայքար մղել ադրբեջանական քարոզարշավի դեմ: Հայաստանի և Սփյուռքի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները պետք է աշխարհին ներկայացնեն Հարավային Կովկասում առկա պայթյունավտանգ իրադրությունն ու պատմությունը խեղաթյուրելու` Ադրբեջանի փորձերը»,- ընդգծել է Բալասանյանը` ավելացնելով, որ դա արդյունավետ մեխանիզմներ կձևավորի ադրբեջանական քարոզչության սպառնալիքների վերացման համար:

26 Октябрь 2010 - 16:16 AMT
Последнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором он исторические армянские территории называет «исконно азербайджанскими», является, как отметил ранее глава Армении Серж Саргсян, проявлением антиармянского фашизма. Об этом на заседании НС РА заявил вице-спикер армянского парламента от фракции “Процветающая Армения”Самвел Баласанян.
Пословам Баласаняна, подобное заявлениеАлиева основано на методах гебельсской пропаганды, целькоторой – представить ложь вкачестве истины. “Это преследует такжетактическую цель, так как подобным образом азербайджанская сторона создает образ врага в лице армян, что является консолидирующим фактором для азербайджанской общественности”, – заметил он.
Как сказал Баласанян, партия “Процветающая Армения” оцениваетзаявлениепрезидента Азербайджана каквызов,направленный не только против Армении, но ипротив всех армян. “Это обязываетвсех насобъединиться ивестиборьбу единым фронтом против азербайджанской пропаганды. Дипломатические представительства Армении и Диаспора должны представить миру существующую в регионе Южного Кавказа взрывоопасную ситуацию и попытки Азербайджана исказить историю”, – подчеркнул Баласанян, добавив, что это сформирует эффективные механизмы для ликвидации угроз азербайджанской пропаганды.