(?) Ինչպիսի՞ն պետք է լինի հաջողակ գովազդը:
(!) Հաջողակ գովազդը պետք է գրավի և հիշվի, հաճախ` զարմացնի: Այն պետք է երկխոսության մեջ մտնի սպառողի հետ և համապատասխանի մշակութային և հոգևոր զարգացմանը: Այն պետք է լինի նոր և անսպասելի: Հաջողակ գովազդը անակնկալն է, և, ամենից առաջ, հաճելի անակնկալը:
(?) Աշխարհի ինչպիսի՞ երկրներ են այսօր թելադրում գովազդային դիզայնի միտումները:
(!) Միտումներ կարող են թելադրել միայն այն երկրները, որոնք առանց ընդմիջումների մշակութային զարգացման պատմական փորձ ունեն: Գրեթե բոլոր եվրոպական երկրներն ունեն վիզուալ ընկալման յուրօրինակ ոճ և ուրիշին ընդօրինակելու կարիք չունեն: Որքան երկար եմ ես աշխատում գովազդային դիզայնի ոլորտում, այնքան նուրբ եմ զգում այդ ազգային առանձնահատկությունները: Ես միշտ չէ, որ կարող եմ բացատրել տարբերությունները, բայց շատ հաճախ կարող եմ գուշակել, թե որ երկրում է կատարվել այս կամ այն աշխատանքը: Արևմուտքում միտումների հարցով հետաքրքրվում են միայն այն գովազդային գործակալությունները, որոնք աշխատանքը կոնվեյերի վրա են դնում, և նրանք ժամանակ չունեն խորը զգալու և մտածելու համար:
(?) «Լուցկի» օրացույցը դարձել է Ձեր այցեքարտը, Ձեր կարծիքով ինչպիսի՞ աշխատանքներ են ամենաշատն արտացոլում Ձեր ոճը:
(!) Շատ բարդ հարց է, քանի որ ես չեմ վերլուծում իմ ոճը: Ես այդքան հետաքրքիր չեմ ինքս ինձ: Ինձ դուր չեն գալիս այն դիզայներները և գովազդային գործիչները, որոնք իրենց ոճն ունեն, թեև նրանց համար հեշտ է իրենց աշխատանքը վաճառելը, իսկ հաճախորդը հստակ գիտի, թե ինչ կարելի է նրանից սպասել: Ես մշտապես որոնումների մեջ եմ և տարբեր նախագծերի համար տարբեր լուծումներ եմ փնտրում: Ինձ համար միշտ հետաքրքիր է, որ իմ յուրաքանչյուր նախագիծ ունենա իր սեփական ձեռագիրը: Միակ բանը, որը միավորում է իմ բոլոր աշխատանքները, հստակ հիմնավորված գաղափարն է և մանրակրկիտ մտածված լուծումը:
(?) Ինպիսի՞ հիմնական գործոններ են խոչընդոտում գովազդի շուկայի զարգացմանը հետխորհրդային տարածքում:
(!) Հիմնական գործոնը ցածր մրցակցությունն է կամ դրա բացակայությունը և ապրանքներն իրական արտադրողների փոքր քանակությունը: Շատ հաճախորդներ իրականում շահագրգռված չեն որակյալ գովազդով, քանի որ դա նրանց պետք չէ կամ նրանք դեռ չեն բախվել նրա արժեքը գիտակցելու անհրաժեշտության հետ:
(?) «Պոպոք» փառատոնում առանձին գնահատվելու է սոցիալական գովազդը, որքանո՞վ է Ձեզ հետաքրքրում գործունեության այդ ոլորտը:
(!) Գործունեության ցանկացած ոլորտ հետաքրքրիր է, եթե ամեն ինչ արվում է խելքով և սրտով: Տեղին և ոչ շինծու սոցիալական գովազդն առողջ հասարակության կարևոր ցուցանիշն է: Ցավոք սրտի, այդ ոլորտը հաճախ շահագործվում է ինքնագովազդի համար`դրանով հանդերձ արժեզրկելով նրա նշանակությունը:
(?) Այս փառատոնի խորհրդանիշն ընկույզն է, ինչպե՞ս եք կարծում, ինչպիսի՞ն կլինի նրա միջուկը:
(!) Միանգամից հարց է ծագում. «Իսկ Դուք պատրաստվո՞ւմ եք հաջորդ տարի փոխել խորհրդանիշը: Ինչո՞ւ»: Ընկույզը շատ դրական կերպար է, որը կարելի է խաղարկել անսահման միջոցներով: Երբ ես լսում եմ «ընկույզ» բառը, ապա անպայման պատկերացնում եմ այն հասած և համեղ: Հայկական բառի լատիներեն գրադարձությունը` Popok, շատ գրավիչ է: Ես համոզված եմ, որ փառատոնի խորհրդանիշը բավական հաջող է ընտրված:
(?) Ինչպիսի՞ թեմայով է լինելու Երևանում Ձեր վարպետության դասը:
(!) Ես անվանել եմ իմ վարպետության դասը «Լոգոսկազկի» և պատրաստվում եմ խոսել լոգոտիպերի` որպես ապրանքանիշի գլխավոր բաղադրիչի մասին: Ես կփորձեմ հնարավորինս մանրամասն նկարագրել լոգոտիպի մշակման գործընթացը խնդիրն առաջադրելու պահից մինչև նրա իմաստավորում և ավարտուն տարբերակի հաստատում` ներառյալ յուրաքանչյուր փուլի վերլուծությունը: Այս դասը հետաքրքրիր կլինի ինչպես դիզայներներին և արտ-տնօրեններին, այնպես էլ գործակալությունների մենեջերներին, շուկայագետներին և, իհարկե, հաճախորդներին:

(?)Какой должна быть успешная реклама?
(!)Успешная реклама должна привлекать и запоминаться, часто удивлять. Она должна вступать в диалог с потребителем и соответствовать его культурному и духовному развитию. Она должна быть новой и неожиданной. Успешная реклама – это сюрприз и, скорее всего, приятный.
(?)Какие страны мира сегодня задают тенденции в рекламном дизайне?
(!)Задавать тенденции могут только те страны, которые имеют существенный исторический опыт непрерывного культурного развития. А заимствуют эти тенденции соответственно страны не настолько успешные и развитые. Почти все европейские страны имеют свой уникальный стиль визуального восприятия и не нуждаются в копировании чужого. Чем дольше я работаю в сфере рекламного дизайна, тем тоньше ощущаю эти национальные особенности. Я не всегда могу объяснить различия, но очень часто могу угадать, в какой стране сделана та или иная работа. На западе вопросами тенденций интересуются только те рекламные агентства, которые ставят работу на конвейер, и у них нет времени самим прочувствовать и задуматься.
(?)Календарь «Спички» стал Вашей визитной карточкой, а на Ваш взгляд, какие работы лучше всего выражают ваш стиль?
(!)Очень сложный вопрос, поскольку, я не анализирую свой стиль. Я не настолько интересен саму себе. В идеале мне не нравятся дизайнеры и рекламисты, которые имеют свой стиль, хотя им легче продавать себя, а клиент точно знает чего от них можно ожидать. Я постоянно нахожусь в поиске и ищу для разных проектов разные решения. Мне всегда было интересно, чтобы каждый мой проект имел свой собственный стиль. Единственное, что объединяет все мои работы, это четко обоснованная идея и продуманное до мелочей решение.
(?)Какие основные факторы препятствуют развитию рынка рекламы на постсоветском пространстве?
(!)Основной фактор – это отсутствие или низкий уровень конкуренции и малое количество реальных производителей товаров. Многие клиенты по-настоящему не заинтересованы в качественной рекламе, поскольку она им не нужна, или они еще не столкнулись с необходимостью осознать ее ценность.
(?)На фестивале “Popok” отдельно будет оцениваться социальная реклама, насколько Вам интересна эта сфера деятельности?
(!)Любая сфера деятельности становится интересной, если все делается с умом и сердцем. Уместная и не надуманная социальная реклама является важным показателем здорового общества. К сожалению, эту сферу часто эксплуатируют для саморекламы, тем самым нивелируют ее значимость.
(?)Символом первого фестиваля рекламы в Ереване выбран грецкий орех, как Вам кажется, какой окажется его сердцевина?
(!)Сразу напрашивается вопрос: «А Вы собираетесь в следующем году поменять символ? Зачем?» Орех – это очень позитивный образ, который можно обыгрывать бесконечным количеством способов. Когда я слышу «орех», то обязательно представляю его спелым и вкусным. Латинская транслитерация армянского слова Popok также является весьма привлекательной. Так, что я уверен, что символ фестиваля выбран достаточно удачно.
(?)Какой теме будет посвящен Ваш мастер-класс в Ереване?
(!)Я назвал свой мастер класс «Логосказки» и собираюсь говорить о логотипах, как о главной составляющей бренда. Я постараюсь максимально подробно описать процесс разработки логотипа с момента постановки задания и его осмысления, и до утверждения финального варианта, включая анализ каждого этапа. Мастер класс будет интересен как дизайнерам и арт-директорам, так и менеджерам агентств, маркетологам и, конечно, клиентам.