26 Հոկտեմբեր 2010 - 17:07 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է շփման գծում իրադրության ապակայունացման ադրբեջանական հերթական քայլը
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է շփման գծում ԵԱՀԿ առաքելության մոնիտորինգի անցկացումից ժամեր անց և ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախօրեին իրադրության ապակայունացման ադրբեջանական հերթական քայլը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խորապես ցավակցում է Հարութ Գրիգորյանի հարազատներին և հայտարարում, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ նման սադրանքների հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հոկտեմբերի 26-ին` տեղական ժամանակով 16.45-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի հյուսիս-արևելյան` Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերի վրա հակառակորդի կողմից ձեռնարկված հերթական հրաձգության արդյունքում զոհվել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի շարքային զինծառայող, 1990թ. ծնված Հարութ Գրիգորյանը: Ինչպես հաղորդել են Արցախի Պաշտպանության բանակի մամլո ծառայությունից, Հարութ Գրիգորյանը ժամկետային զինծառայության էր զորակոչվել Ստեփանակերտ քաղաքից: Դեպքի հետ կապված մանրամասները ճշտվում են:

Министерство обороны Армении распространило заявление по поводу гибели рядового Армии обороны НКР Арута Григоряна, погибшего в результате очередного обстрела позиций Армии обороны Арцаха с азербайджанской стороны.
В заявлении, в частности, отмечено, что МО РА строго осуждает очередной шаг азербайджанской стороны, направленный на дестабилизацию ситуации на линии соприкосновения Армии обороны НКР и ВС Азербайджана. Азербайджанская стороны прибегла к обстрелу спустя буквально пару часов после проведения мониторинга миссии ОБСЕ и накануне встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Астрахани, сообщает пресс-служба МО РА.
26 октября примерно в 16:45 по местному времени на Мартакертском направлении линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана в результате очередного обстрела с азербайджанской стороны погиб рядовой Армии обороны НКР Арут Григорян, 1990 г.р. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Армии обороны Арцаха, Арут Григорян был призван на срочную службу из столицы НКР Степанакерта.