Այսօր 1999-ի հոկտեմբերի 27-ի դեպքերի զոհերին նվիրված հուշարձանի մոտ հավաքվել են քաղաքական գործիչներ և պատգամավորներ` հարգանքի տուրք մատուցելու համար: Ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի պատգամավորներ, 11 տարի առաջ սպանված վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի մայրը և եղբայրը` Գրետա և Արմեն Սարգսյանները, ոճրագործության օրը սպանված Կարեն Դեմիրճյանի կինը` Ռիմա Դեմիրճյանը: Ներկաները ծաղիկներ են դրել հուշարձանի մոտ:
«Նման հանցագործությունները բացառելու համար պետք է ամբողջությամբ բացահայտել հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը: Ես կարծում եմ, որ այս ոճիրը կազմակերպվել է արտաքին ուժերի կողմից, իսկ թե ով է այստեղ աջակցել նրանք, արդեն այլ հարց է»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀԿ պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը:
1999-ի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի գլխավորած ահաբեկչական խումբը սպանեց Հայաստանի պետական և քաղաքական մի շարք անվանի գործիչների` ՀՀ ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանին, ՀՀ ազգային հերոս, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին ու Ռուբեն Միրոյանին, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանին, Հենրիկ Աբրահամյանին, Արմենակ Արմենակյանին, Լեոնարդ Պետրոսյանին:

Сегодня около мемориального памятника, посвященного жертвам теракта 27 октября 1999 года собрались политики и депутаты, чтобы воздать дань памяти жертвам теракта. В нем приняли участие спикер парламента Армении Овик Абрамян, депутаты НС РА, мать и брат убитого 11 лет назад премьер-министра Вазгена Саргсяна, Грета и Армен Саргсяны, и жена убитого в день теракта спикера НС РА Карена Демирчяна, Рима Демирчян. Участники возложили цветы к памятнику.
“Для исключения подобных преступлений нужно полностью раскрыть теракт 27 октября. Я думаю, что данное преступление было подготовлено внешними силами, а кто именно здесь содействовал этому, уже другой вопрос”, – в беседе с журналистами заявил депутат Республиканской партии Армении Лерник Алексанян.
27 октября 1999 года от руки террористов во главе с Наири Унаняном погибли видные государственные и политические деятели Армении: национальный герой РА Вазген Саркисян, национальный герой РА, спикер НС РА Карен Демирчян, вице-спикеры Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Микаел Котанян, Арменак Арменакян, Генрик Абрамян и Леонард Петросян.