Այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնել է ՌԴ Աստրախանի մարզ` մասնակցելու Աստրախան քաղաքում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման շրջանակներում տեղի ունենալիք եռակողմ հանդիպմանը` Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հանրապետությունների նախագահների միջև, որից հետո նախատեսվում է հանդիպում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
Նախագահ Սարգսյանը Աստրախանի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու հովվի, տեղի իշխանությունների և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ կայցելի նաև քաղաքի կենտրոնում գտնվող հայկական հուշարձան և ծաղկեզամբյուղ կդնի հուշարձան-խաչքարին: Հուշարձան-խաչքարը տեղադրվել է 1930-ական թվականներին ավերված հայկական եկեղեցու տեղում` ի հիշատակ դեռևս 1706թ. այստեղ կառուցված հայկական եկեղեցու և ի նշանավորումն Աստրախանում Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու թեմի հիմնադրման 290-ամյակի:

27 Октябрь 2010 - 09:00 AMT
Президент Армении Серж Саргсян отправился с рабочим визитом в Астрахань для участия в встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Как сообщает пресс-служба главы государства, инициатором встречи является президент РФ Дмитрий Медведев. В Астрахани будут проведены трехсторонние переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта с участием сопредседателей МГ ОБСЕ.
В рамках визита президент Саргсян в сопровождении настоятеля храма Св.Рипсиме, местных органов власти и представителей армянской общины возложит венок к памятнику-хачкару в центре Астрахани. Памятник установлен на месте взорванной в 1930-х годах армянской церкви, которая была основана в 1706 году и в честь 290-летия основания епархии Армянской Апостольской Церкви в Астрахани.