27 Հոկտեմբեր 2010 - 09:03 AMT
«Ես կարծում եմ, որ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի իրադարձությունները լավ կազմակերպված պետական հեղաշրջման փորձ էին, որի նպատակն էր վերանայել 1998թ. խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները»,- PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը:
«Քանի որ ես այդ օրը ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում էի և մոտ 40 րոպե զրուցել եմ ահաբեկիչներից մեկի՝ Վրամ Գալստյանի հետ, ես հասկացա, որ ահաբեկիչները դրսից օգնության են սպասում: Նրանք հուսով էին, որ դրանից հետո կգումարվի ՀՀ ԱԺ նիստ և կընտրվի նոր կառավարություն: Սակայն, երբ նրանք գիտակցեցին, որ նրանց ուղղակի օգտագործել են, խուճապի մատնվեցին և հանձնվեցին: Այսինքն նրանց ներշնչել էին, որ կատարված ոճրագործությունից հետո այդ նույն ուժերը կաջակցեն նրանց»,-ասել է նա: Ըստ նրա, այդ մարդկանց ուղղակի զոմբիավորել են:
1999թ. հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում ահաբեկչության արդյունքում Նաիրի Հունանյանի գլխավորած ահաբեկիչների ձեռքից զոհվեցին ՀՀ ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանը, ՀՀ ազգային հերոս, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը ու Ռուբեն Միրոյանը, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանն, Արմենակ Արմենակյանն ու Լեոնարդ Պետրոսյանը:

“Я был и остаюсь при том мнении, что события 27 октября 1999 года были хорошо организованной и запланированной попыткой государственного переворота, целью которого являлся пересмотр результатов парламентских выборов 1998 года”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net депутат НС РА Виктор Даллакян. “Так как я был в этот день в зале заседаний НС РА и около сорока минут беседовал с одним и террористов Врамом Галстяном, который является дядей Наири Унаняна, я понял, что террористы ждали помощи извне. Они надеялись, что после этого преступления будет созвано заседание НС РА и выбрано новое правительство. Но когда они осознали, что их просто использовали и “кинули”, впали в панику и сдались. То есть им внушили, что после этого преступления эти же силы будут содействовать им”, – сказал он. По его словам, этих людей зомбировали.
27 октября 1999 года в результате теракта в парламенте Армении от рук террористов, возглавляемых Наири Унаняном, погибли видные государственные и политические деятели Армении: национальный герой РА Вазген Саркисян, национальный герой РА, спикер НС РА Карен Демирчян, вице-спикеры Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Микаел Котанян, Арменак Арменакян, Генрик Абрамян и Леонард Петросян.