«Ժառանգություն» խմբակցությունը ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին օրինագծի վերաբերյալ քվեարկությունը հետաձգել է մինչև դեկտեմբերի 9-ը: Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, քվեարկությունը հետաձգվել է դեկտեմբերի 1-2-ը Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթաժողովի կապակցությամբ: Այդ մասին հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Այս առիթով ՀՀ ԱԺ-ն քվեարկությունը տեղափոխելու մասին որոշման նախագիծ է առաջարկել, որը ճնշող մեծամասնության համաձայնությամբ ընդունվել է:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի խոսքով, եթե օրինագիծը քվեարկության դրվեր, ապա իշխող կոալիցիան դրան չէր մասնակցի:

Фракция «Наследие» отложила голосование по законопроекту о признании Арменией независимости НКР до 9 декабря. Как сообщил парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, голосование отложено в связи с тем, что 1-2 декабря в Астане пройдет саммит ОБСЕ. Об этом заявил председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян.
По этому поводу НС РА предложило проект решения о переносе голосования, Проект решения был принят подавляющим большинством.
По словам руководителя фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуста Саакяна, если бы законопроект был поставлен на голосование, то правящая коалиция не приняла бы в этом участие.