Թուրքիայի այն քաղաքական ուժերը, որոնք հանդես են գալիս հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման օգտին, պետք է դիմեն հենց Թուրքիայի իշխանություններին, որոնք արհեստական խոչընդոտներ առաջ քաշելով` չգնացին ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը և իրագործմանը: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆՍահմանակից երկրների վարչության պետ Կարեն Միրզոյանը` մեկնաբանելով «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության` Երևանում գտնվող ներկայացուցիչների հետ հանդիպելուց ՀՀ ԱԳՆ հրաժարվելը:
Երևանում են գտնվում «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախագահ Թունա Բեքլևիչը և նրա տեղակալ Բայբարս Օրսեքը: «Երևանում մենք մամլո ասուլիս կկազմակերպենք և հայ հասարակայնությանը կներկայացնենք մեր առաջարկները: Մենք կխնդրենք Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման մասին և կխնդրենք նրան մեկնաբանել մեր առաջարկները: Այնուհետև մենք Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմետ Դավութօղլուին կներկայացնենք հայ հասարակայնության կարծիքն այդ թեմայի վերաբերյալ: Մենք կհանդիպենք նաև Թուրքիայի նախագահի ու վարչապետի հետ: Մի խոսքով, չի մնա մի դուռ, որը մենք չենք թակի»,- հայտնել է Բեքլևիչը նախքան Հայաստան ժամանելը, հաղորդում են թուրքական ԶԼՄ-ները:
Հայաստանում թուրքական գործիչները մտադիր էին մամլո ասուլիս կազմակերպել Գլոբալիզացման ու համագործակցության վերլուծական կենտրոնի հետ համատեղ, սակայն չկարողացան դահլիճ վարձել:
Հոկտեմբերի սկզբին Թունա Բեքլևիչը հայտարարել էր, որ անցել է հայ-թուրքական սահմանն Ախուրյան գետով: Այդ գործողությամբ թուրքական գործիչները ցանկանում էին հիշեցնել մեկ տարի առաջ Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունների մասին և սահմանը բացելու կոչ անել:

Те политические силы Турции, которые выступают за нормализацию армяно-турецких отношений, должны обращаться к руководству Турции, которое искусственно тормозит процесс и так и не ратифицировало армяно-турецкие Протоколы. Об этом заявил начальник управления по приграничным странам МИД РА Карен Мирзоян, комментируя отказ главы МИД РА встретиться с представителями партии «Могучая Турция», которые находятся в Ереване.
В Ереване находятся председатель партии “Могучая Турция” Туна Беклевич и его заместитель Байбарс Орсек. “В Ереване мы организуем пресс-конференцию и представим армянскому сообществу наши предложения. Мы попросим о встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и попросим его прокомментировать наши предложения. Затем мы представим министру иностранных дел Турции Ахмету Давутоглу мнение армянского сообщества на эту тему. Мы также встретимся с президентом и премьер-министром Турции. Одним словом, не останется двери, в которую мы не постучимся”, – по сообщению турецких СМИ, заявил Беклевич накануне визита в Армению.
В Армении турецкие деятели намеревались организовать конференцию совместно с Аналитическим центром по глобализации и сотрудничеству, однако не смогли арендовать конференц-зал.
В начале октября Туна Беклевич заявил, что перешел армяно-турецкую границу по реке Ахурян. Этим действием турецкие деятели пожелали напомнить о Протоколах, подписанных год назад в Цюрихе, и призвать открыть границу.