Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպման հիմնական նպատակն էր մեղմացնել ղարաբաղյան գործընթացում ստեղծված իրավիճակը, որը սկսել էր շիկանալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ հայտարարությունների և Արցախի ու Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում վերջին միջադեպերի պատճառով: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: Միաժամանակ նա նշել է, որ ՌԴ նախագահ Մեդվեդևի նախաձեռնությունը հաջողվեց, «բայց թե որքանով, դա արդեն ցույց կտա ժամանակը»:
Մանոյանը նաև ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունում առկա իրավիճակը կտևի մինչև դեկտեմբերին Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը: Այդ առումով նա նշել է, որ այդ գագաթնաժողովից պետք չէ ակնկալիքներ ունենալ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչի համար են նախագահները հանդիպում, եթե մոտ ժամանակները նրանք չեն հասնելու ինչ-որ պայմանավորվածությունների, Կիրո Մանոյանը նշել է, որ որքան շատ են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպում, այնքան քչանում են Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում միջադեպերը: «Վերջապես, ավելի լավ է ուղղակի հանդիպել, քան ընդհանրապես չհանդիպել»,- ասել է Մանոյանը:

29 Октябрь 2010 - 09:15 AMT
Основной целью трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Астрахани было разрядить сложившуюся в карабахском процессе обстановку, которая уже начинала обостряться из-за воинственных заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева и последних инцидентов на линии соприкосновении ВС Арцаха и Азербайджана. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава офисов Ай-Дата и по политическим вопросам партии АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян. При этом Маноян заметил, что инициатива президента России Дмитрия Медведева удалась, “но насколько, это уже покажет время”.
Глава офисов Ай-Дата и по политическим вопросам партии АРФД также заметил, что существующая обстановка в карабахском конфликте продолжиться до декабрьского саммита ОБСЕ в Астане. В этом контексте он заметил, что также не надо связывать с данным саммитом особых ожиданий.
Отвечая на вопрос о том, зачем президентам встречаться, если в ближайшее время они не достигнут каких-либо договоренностей, Киро Маноян отметил, что чем больше президенты Армении и Азербайджана встречаются, тем меньше становится инцидентов на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана. «В конце концов, лучше просто встречаться, чем вообще не встречаться», – заметил Маноян.