29 Հոկտեմբեր 2010 - 11:15 AMT
ՀՀ Աժ օրակարգում ընդգրկվել է Հայաստանի և ԼՂՀ-ի միջև ռազմաքաղաքական դաշինք կնքելու մասին որոշման նախագիծը
You Tube-ում զետեղված տեսահոլովակը, որտեղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայտարարում է, թե իբր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «հեռաձայնել է իրեն և խնդրել, որպեսզի ԱՄՆ վարչակազմը չշտապի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում», ինձ շատ կասկածելի է թվում: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, հեռախոսազրույց Հայաստանի նախագահի ու Բայդենի միջև կայացել է, սակայն միանգամայն հակառակ բովանդակությամբ: «Այսինքն Հայաստանի նախագահը խնդրել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը խթանի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը»,-ասել է պատգամավորը:
Նա հայտնել է նաև, որ արդեն ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգում է գտնվում ՀՅԴ ներկայացրած որոշման նախագիծը Հայաստանի և ԼՂՀ-ի միջև ռազմաքաղաքական դաշինք կնքելու մասին: «Չնայած նրան, որ որոշման այդ նախագիծը ստացել է պրոֆիլային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, սակայն դեռևս չի դրվել քվեարկության, քանի որ իշխանությունները դա վաղաժամ են համարում»,-նշել է ՀՅԴ խմբակցության անդամը: Նա նաև հավելել է, որ եթե որոշման նախագիծն ընդունվեր, Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին օրինագծի անհրաժեշտություն չէր առաջանա: «Ստեղծված իրավիճակում հայ ժողովուրդն անհամբերությամբ սպասելու է Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի արդյունքներին, որը ոչ մի արդյունք չի տա»,-հավելել է նա:

29 Октябрь 2010 - 11:15 AMT
В повестку НС РА уже включен проект решения о заключении между Арменией и НКР военно-политического союза
Видеоролик, размещенный на You Tube о том, где вице-президент США Джо Байден заявляет, что глава Армении Серж Саргсян якобы “позвонил ему и попросил, чтобы администрация США не форсировала признание Геноцида армян”, кажется очень сомнительным. Об этом в ходе брифинга в НС РА заявил руководитель фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, он знает, что телефонная беседа между президентом Армении и вице-президентом США состоялась, но ее содержание было диаметрально противоположным. “То есть президент Армении попросил, чтобы администрация США форсировала признание Геноцида армян”, – подчеркнул депутат.
Он также сообщил, что уже в повестке четырехдневных заседаний НС РА находится проект решения АРФ Дашнакцутюн о заключении между Арменией и НКР военно-политического союза. “Несмотря на то, что данный проект решения получил положительное заключение профильной комиссии, однако он пока не ставится на голосование, поскольку власти считают его преждевременным”, – заметил глава фракции АРФД. Он также добавил, что если бы данный проект решения был принят, не было бы необходимости в законопроекте о признании независимости НКР Арменией. “В сложившейся ситуации армянский народ будет с нетерпением ждать итогов предстоящего Саммита ОБСЕ в Астане, во время которого никакого результата не будет”, – добавил он.