«Ժառանգություն» խմբակցությունը վերջին անգամ հետաձգեց «ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին» օրինագծի քվեարկությունը: «Այսինքն, մենք այլևս մտադիր չենք դա անել և դեկտեմբերի 9-ը վերջին ժամկետն է: Դա Հայաստանի նոր ազգային քաղաքականության յուրօրինակ սկիզբ կհանդիսանա»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգության» վարչության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, նույնիսկ եթե կոալիցիան իր հայտարարության համաձայն չմասնակցի քվեարկությանը, ապա մյուս խորհրդարանական խմբակցությունները կողմ կքվեարկեն ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը: «Ես համաձայն չեն նաև քաղաքական մեծամասնության այն հայտարարությանը, թե ճանաչումը պետք է լինի վերջին ակտը, որին հայկական կողմը կդիմի բանակցությունների ձախողման դեպքում»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ ճանաչումը չի կարող լոկ մարտավարական քայլ լինել, այն դե-յուրե կամրագրի առկա իրավիճակը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նաև կոչ է արել չվախենալ ԼՂՀ անկախության ճանաչումից և միջազգային հանրության արձագանքից: «Հայաստանն ինքը պետք է փոխի իրավիճակը և բեկում մտցնի ղարաբաղյան կարգավորման տրամաբանության մեջ»,-ասել է նա:

Фракция “Наследие” в последний раз отложила голосование по законопроекту “О признании независимости НКР”. “То есть, мы больше не намерены его откладывать, и 9 декабря является конечным сроком. Это будет своеобразным началом новой национальной политики Армении”, – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель правления партии “Наследие” Раффи Ованнисян.
По словам Ованнисяна, если даже коалиция, согласно своему заявлению, не примет участия в голосовании, то остальные парламентские фракции проголосуют за признание независимости НКР. “Я также не согласен с заявлением представителей политического большинства о том, что признание должно быть последним актом, к которому прибегнет армянская сторона в случае провала переговорного процесса”, – подчеркнул он, добавив, что признание не может быть простым тактическим шагом, оно является закреплением де факто существующей ситуации.
Раффи Ованнисян также призвал не бояться признания независимости НКР и возможной реакции международного сообщества. “Армения должна сама изменить ситуацию и переломить логику карабахского урегулирования”, – подчеркнул он.