Իսկ այս դեպքում «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության ներկայացուցիչներին կանչում են «զրուցելու» համար և միանգամից տարբեր մեկնաբանություններ են արվում: Անշուշտ, այն ամենն, ինչ կատարվեց հոկտեմբերի 29-ին Երևանում, ոչ այլ ինչ էր, քան PR-ակցիա, սակայն, անհասկանալի է, թե ինչու հայերը դա չհասկացան: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ-ում, թուրքերի հետ ուղղակի զրուղցել են և ազատ արձակել նրանց՝ առավելագույնը դա 1 ժամ է տևել: «Մենք ընդամենը ցանկանում էինք իմանալ, թե ինչպես են Թունա Բեկլևիչն ու նրա տեղակալ Բայբարս Օրսեկը հոկտեմբերի 10 հատել հայ-թուրքական սահմանն, որն, ի դեպ, պահպանում են ՌԴ սահմանապահները: Նրանք պատասխանեցին մեր հարցերին և ազատ արձակվեցին»,-ասել է աղբյուրը: Հավանաբար, բոլորովին չարժեր լուրջ փորձագետներին մեկնաբանել մարգինալ թուրքերի այցը, թեև դա արդեն լրագրողների խղճին է…
«Հզոր Թուրքիա» կուսակցությունը ստեղծվել է մի քանի տարի առաջ և կարելի է ասել, որ այն հանդիսանում է իշխող Արդարության ու զարգացման կուսակցության երիտասարդական թևը: Նրանք ընդդիմության չեն հարում, սակայն կարող են որպես փորձաքար ծառայել այն քաղաքական գործիչների համար, որոնք ցանկանում են տնտղել թե կա արդյոք Հայաստանում պարարտ հող ապագա հայ-թուրքական հարաբերությունների համար: Հարկ է նշել նաև, որ հենց Բեկլևիչն ու Օրսեկը ձախողեցին Գլոբալիզացիայի ու համագործակցության վերլուծական կենտրոնի հետ կայանալիք խորհրդաժողովը:
Դե իսկ ինչ վերաբերում է այն բանին, որ նրանք չեն ցանկացել այցելել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ապա դա բնական է: Հայաստան այցելող ոչ բոլոր թուրքերն են համարձակություն ունենում նման քայլ կատարել:

Как заявили PanARMENIAN.Net в СНБ Армении, с турками просто поговорили и отпустили, задержав их максимум на час. «Единственное, что мы хотели узнать – как Туна Беклевич и его заместитель Байбарс Орсек пересекли армяно-турецкую границу 10 октября, которая, кстати, охраняется российскими пограничниками. Они ответили на наши вопросы и были отпущены», – сказал источник. И, наверное, не стоило вполне серьезным экспертам комментировать приезд турецких маргиналов, хотя это уже на совести журналистов…
Партия «Могучая Турция» создана пару лет тому назад и является, можно сказать, молодежным крылом правящей партии Справедливости и развития. Ни к какой оппозиции она не принадлежит, но при случае может послужить пробным шаром для тех политиков, которые хотят прощупать почву в Армении относительно будущего армяно-турецких отношений. Стоит также отметить, что именно Беклевич и Орсек сорвали намеченную конференцию, которую хотели провести с Аналитическим центром глобализации и сотрудничества.
Ну а что касается нежелания посетить Мемориал памяти жертв Геноцида армян, то это естественно. Не все турки, приезжающие в Армению, находят в себе смелость пойти на подобный шаг.