Իսկ այս դեպքում «Հզոր Թուրքիա» կուսակցության ներկայացուցիչներին կանչում են «զրուցելու» համար և միանգամից տարբեր մեկնաբանություններ են արվում: Անշուշտ, այն ամենն, ինչ կատարվեց հոկտեմբերի 29-ին Երևանում, ոչ այլ ինչ էր, քան PR-ակցիա, սակայն, անհասկանալի է, թե ինչու հայերը դա չհասկացան: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ-ում, թուրքերի հետ ուղղակի զրուղցել են և ազատ արձակել նրանց՝ առավելագույնը դա 1 ժամ է տևել: «Մենք ընդամենը ցանկանում էինք իմանալ, թե ինչպես են Թունա Բեկլևիչն ու նրա տեղակալ Բայբարս Օրսեկը հոկտեմբերի 10 հատել հայ-թուրքական սահմանն, որն, ի դեպ, պահպանում են ՌԴ սահմանապահները: Նրանք պատասխանեցին մեր հարցերին և ազատ արձակվեցին»,-ասել է աղբյուրը: Հավանաբար, բոլորովին չարժեր լուրջ փորձագետներին մեկնաբանել մարգինալ թուրքերի այցը, թեև դա արդեն լրագրողների խղճին է…
«Հզոր Թուրքիա» կուսակցությունը ստեղծվել է մի քանի տարի առաջ և կարելի է ասել, որ այն հանդիսանում է իշխող Արդարության ու զարգացման կուսակցության երիտասարդական թևը: Նրանք ընդդիմության չեն հարում, սակայն կարող են որպես փորձաքար ծառայել այն քաղաքական գործիչների համար, որոնք ցանկանում են տնտղել թե կա արդյոք Հայաստանում պարարտ հող ապագա հայ-թուրքական հարաբերությունների համար: Հարկ է նշել նաև, որ հենց Բեկլևիչն ու Օրսեկը ձախողեցին Գլոբալիզացիայի ու համագործակցության վերլուծական կենտրոնի հետ կայանալիք խորհրդաժողովը:
Դե իսկ ինչ վերաբերում է այն բանին, որ նրանք չեն ցանկացել այցելել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ապա դա բնական է: Հայաստան այցելող ոչ բոլոր թուրքերն են համարձակություն ունենում նման քայլ կատարել:

29 October 2010 - 13:26 AMT
The NSS told PanARMENIAN.Net that Turks spent only one hour at the NSS – they were let go after a conversation. “We just wanted to find out how Tuna Beklevic and Baybars Orsek crossed on October 10 the Armenian-Turkish border, which is guarded by Russian frontiers. They answered our questions and we let them go,” the source said. And, possibly, rather serious experts need not comment the arrival of Turkish marginal persons, though it lies at door of journalists…
Powerful Turkey party was created several years ago and, one can say, is a youth wing of the ruling Justice and Development Party. It is not an opposition party, but can serve as a kite for those politicians, who want to test the waters in Armenia with respect to the Armenian-Turkish relations’ future. It is noteworthy that Beklevic and Orsek have failed the conference they wanted to organize with Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation.
As for their unwillingness to visit the Armenian Genocide Memorial, it is natural. Not all Turks, which arrive in Armenia, have the courage to take that step.