Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Միշել Ռիվազիի (Կանաչների խմբակցություն, Ֆրանսիա) և Դամիեն Աբադի (Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցություն, Ֆրանսիա) գլխավորած պատվիրակությանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունեց հյուրերին և կարևորեց միջխորհրդարանական համագործակցության դերը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացման գործում: Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին և դրանց զարգացման հեռանկարներին:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծեց ևրոպական խորհրդարանի պատվիրակության այցելությունների կարևորությունը Հայաստան, առավել ևս` Արցախ, ինչը հնարավորություն է տալիս ավելի մոտիկից ծանոթանալ առկա իրողություններին, խնդիրներին և դրանց լուծման իրատեսական հեռանկարներին:
Եվրոպական խորհրդարանիպատգամավորների խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Քննարկվեցին նաև տարածաշրջանային այլ հարցեր:
Նույնն օրը ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը աշխատանքային ճաշ է ունեցել Երևանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների և ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի հետ: Հանդիպմանը քննարկվելէմիջազգային և տարածաշրջանային հարցերիլայն շրջանակ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с находящимися в Ереване депутатами Европарламента Мишель Ривас (фракция зеленых, Франция) и Дамиеном Абадом (Европейская народная партия, Франция). Глава МИД РА придал важность расширению межпарламентских связей и их роль в отношениях Армения-ЕС.
Эдвард Налбандян подчеркнул важность визитов депутатов Европарламента в Армению и Арцах, что дает возможность лучше ознакомиться с ситуацией, проблемами и путями их решения.
По просьбе парламентариев, глава внешнеполитического ведомства представил нынешний этап карабахского урегулирования. В ходе встречи были также обсуждены региональные вопросы.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, Эдвард Налбандян также провел рабочий обед с аккредитованными в Ереване послами стран ЕС и делегацией Еврокомисии. В ходе обеда были обсуждены региональные и международные вопросы.