«Մենք Իրանում մամուլի և տեղեկատվական գործակալությունների միջազգային ցուցահանդես-փառատոնում հայկական և ադրբեջանական լրագրողների միջև տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ բազմաթիվ հարցազրույցներ ենք տվել իրանական լրատվամիջոցներին: Սակայն ցավում եմ, որ ի տարբերություն ադրբեջանցիների ու թուրքերի, գրեթե ոչ մի հայկական ԶԼՄ չի անդրադարձել այս միջադեպին: Ես ցավում եմ նաև, որ շատ հայկական լրատվական գործակալություններ տեղեկատվությունը վերցրել են ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալությունից, որտեղ լրատվության հեղինակը հենց միջադեպի մեղավորն էր»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է հայկական «Ազգ» օրաթերթի թղթակից Հասմիկ Հարությունյանը, որը ներկայացնում էր Հայաստանը մամուլի և տեղեկատվական գործակալությունների միջազգային ցուցահանդես-փառատոնում: Այդ համատեքստում նա նկատել է, որ հայկական պատվիրակությունը ստացել է ցուցահանդեսին մասնակցող գրեթե բոլոր պատվիրակությունների, ինչպես նաև Իրանի հայ համայնքի աջակցությունը, բայց ոչ` հայկական ԶԼՄ-ների:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակից Եկատերինա Պողոսյանն իր հերթին նշել է, որ հայկական ԶԼՄ-ների կողմից արձագանքը չափազանց ուշացած էր: Նա նկատել է, որ Հայաստանը տեղեկատվական պատերազմում զիջում է Ադրբեջանին, որովհետև ի տարբերություն Երևանի, Բաքվի լրատվամիջոցները համակարգված են աշխատում: «Հարցը մեզանում չէր, այդ իրադարձության լուսաբանումը բխում էր մեր երկրի շահերից և նպատակ ուներ պաշտպանել մեր պետական շահերը »,- նշել է Պողոսյանը:
PanARMENIAN.Net լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Մարինա Անանիկյանն իր հերթին հայկական լրատվամիջոցներին կոչ է արել փոխել իրենց մոտեցումն ու աշխատելաոճը, ինչպես նաև նման միջադեպերի ժամանակ չխուսափել իրենց աշխատակիցների մասին գրելուց: «Ցավոք, ադրբեջանական կողմը, ի տարբերություն մեզ, թիմային աշխատանք է կատարում, և մենք պարտություն ենք կրում տեղեկատվական պատերազմում, քանի որ յուրաքանչյուրը մտածում է իր սեփական, այլ ոչ թե մեր երկրի շահերի մասին»,- ընդգծել է նա:
Հոկտեմբերի 25-ից նոյեմբերի 1-ը Թեհրանում կայացավ մամուլի և տեղեկատվական գործակալությունների 17-րդ միջազգային ցուցահանդես-փառատոնը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնում էին PanARMENIAN.Net գործակալության և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցները:
Ցուցահանդեսում, Հայաստանը, ինչպես նաև այլ մասնակից երկրներ, ներկայացված է առանձին տաղավարով, որտեղ վահանակի վրա տեղադրվել էր Արցախի խորհրդանիշ «Մենք ենք` մեր սարերը» հուշարձանի լուսանկարը՝ որպես Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերից մեկը: Հայկական կողմի նման նախաձեռնությունն ակնհայտորեն ադրբեջանական պատվիրակության սրտով չի եղել: Այն ժամանակ, երբ PanARMENIAN.Net-ի և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցները պատրաստել են հայկական տաղավարի բացումը, ադրբեջանական խումբը հետևել է նրանց աշխատանքին: Այն բանից հետո, երբ վահանակին ամրացվել է Հայաստանի և ԼՂՀ-ի պետական քարտեզը, ադրբեջանցիները գազազել են: Սկզբից նրանք իրանական կողմից պահանջել են հանել քարտեզը և հայկական հուշարձանի լուսանկարը, բայց, չսպասելով կազմակերպիչների կողմից ինչ-որ որոշում ընդունելուն, ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչը ներխուժել է հայկական տաղավար, պոկել Հայաստանի քարտեզը և փորձել պատռել այն:
Հոկտեմբերի 26-ի առավոտյան PanARMENIAN.Net գործակալության և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցները, մոտենալով հայկական տաղավարին, հայտնաբերել են, որ «Մենք ենք` մեր սարերը» խորհրդանիշ-հուշարձանի լուսանկարը նույնպես հեռացվել է վահանակից: Հաջորդ օրերի ընթացքում ցուցահանդես-փառատոնի կազմակերպիչները որևէ քայլեր չձեռնարկեցին, որպեսզի լուսանկարը վահանակին վերադարձնեն:
Հոկտեմբերի 28-ի առավոտյան PanARMENIAN.Net գործակալության և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցները որոշում ընդունեցին ցուցահանդեսը բոյկոտելու մասին: «Քանի որ իրանական կողմը չկատարեց իր խոստումը և «Մենք ենք` մեր սարերը» խորհրդանիշ-հուշարձանի լուսանկարը չվերադարձրեց վահանակին, դրա փոխարեն փակցնելով Երևանի Հանրապետության Հրապարակի երգող շատրվանների լուսանկարը, մենք սկսում ենք ցուցահանդեսի բոյկոտը: Հայաստանի պատվիրակությունը հայտարարության տեքստը կտարածի ֆորումի բոլոր մասնակիցների միջև»,- ասել է Եկատերինա Պողոսյանը:
Հայտարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Հարգելի գործընկերներ, մենք` մամուլի և տեղեկատվական գործակալությունների ցուցահանդես-փառատոնում Հայաստանը ներկայացնող PanARMENIAN.Net գործակալության և «Ազգ» օրաթերթի թղթակիցներս, ներողություն ենք խնդրում, որ չենք կարող շարունակել մեր մասնակցությունը ցուցահանդեսին նրա անբավարար կազմակերպվածության պատճառով: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ հենց մամուլի ցուցահանդեսում է ոտնահարվում ԶԼՄ-ների ազատությունը, մասնավորապես, առանց պատճառների սահմանափակումներ են դրվում մեր երկիրը ներկայացնող նյութերի վրա: Մենք մեր վրդովմունքն ենք հայտնում այն փաստի առնչությամբ, որ կազմակերպիչները խոչընդոտում են «Մենք ենք՝ մեր սարերը» հայկական հուշարձանի լուսանկարը հայկական տաղավարի վահանակին փակցնելուն: Այսպիսով, կազմակերպիչները տեղի են տալիս ադրբեջանական պատվիրակության սադրանքին, որն առիթը բաց չի թողնում ցուցահանդեսը հակահայկական քարոզչության համար օգտագործելու և բնիկ հայկական տարածքի` Արցախի նկատմամբ անհիմն նկրտումներ առաջադրելու համար: Քանի որ կազմակերպիչները չեն կատարել իրենց խոստումը «Մենք ենք՝ մեր սարերը» հուշարձանի լուսանկարը հայկական տաղավարի վահանակին կրկին փակցնելու մասին, մենք հնարավոր չենք համարում հայկական կողմի հետագա մասնակցությունն այս միջոցառմանը»:
Ցուցահանդեսին վերադառնաու խնդրանքը մերժելուց հետո ցուցահանդեսի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ այլևս մտադիր չեն վճարել Իրանում հայ լրագրողների կեցության համար և նախազգուշացրել են, որ նրանք պետք է ազատեն հյուրանոցը: Իրանում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Առաքելյանի աջակցության շնորհիվ հայ լրագրողները Երևան են վերադարձել հոկտեմբերի 30-ի գիշերը` նախատեսված ժամկետից մի քանի օր առաջ:

“Мы дали многочисленные интервью иранским СМИ об инциденте, произошедшем между армянскими и азербайджанскими журналистами в ходе17-ой международной выставки-фестиваля прессы и информационных агентств в Иране. Однако мне жаль, что в отличие от азербайджанцев и турок, практически не одно армянское СМИ не обратилoсь к этому инциденту. Я также сожалею, что многие армянские информационные агентства взяли информацию о данном инциденте у азербайджанского информационного агентства АПА, которую написал сам виновник инцидента”, – заявила на пресс-конференции в Ереване корреспондент армянской газеты “Азг” Асмик Арутюнян, которая представляла Армению на выставке-фестивале прессы и информационных агентств. В этом контексте, она заметила, что армянская делегация получила поддержку практически от всех делегаций, участвующих в выставке, а также от армянской общины Ирана, но не от армянских СМИ.
В свою очередь корреспондент PanARMENIAN.Net Екатерина Погосян отметила, что реакция со стороны армянских СМИ была слишком запоздалой. Она заметила, что Армения уступает в информационной войне Азербайджану, потому что в отличие от Еревана, СМИ Баку работают сообща. “Вопрос был не в нас, освещение данного события было в интересах нашей страны с целью защиты наших государственных интересов”, – отметила Погосян.
В свою очередь главный редактор информационного агентства PanARMENIAN.Net Марина Ананикян призвала армянские СМИ изменить свой подход и способ работы, а также не избегать в случае подобных инцидентов писать о своих коллегах. “К сожалению, азербайджанская сторона, в отличие от нас работает сплоченно, и мы проигрываем в информационной войне, поскольку каждый думает о себе, а не об интересах нашей страны”, – подчеркнула она.
С 25 октября по 1 ноября в Тегеране прошла 17-ая международная выставка-фестиваль прессы и информационных агентств в Иране, где Армению представляли корреспонденты агентства PanARMENIAN.Net и газеты «Азг».
На выставке Армения, как и все другие страны-участники, была представлена отдельным павильоном, где на стенде изначально была размещена и фотография символа Арцаха – мемориала “Мы и наши горы” как одной из достопримечательностей Армении. Такая инициатива армянской стороны оказалась явно не по душе азербайджанской делегации. В то время, когда корреспонденты PanARMENIAN.Net и газеты “Азг” готовили армянский павильон к открытию выставки, азербайджанская группа тщательно следила за их работой. После того, как на стенде была размещена государственная карта Армении и НКР, азербайджанцы пришли в бешенство. Сперва они пытались потребовать у иранской стороны снять карту и изображение армянского памятника. Но, не дожидаясь принятия какого-либо решения со стороны организаторов, представитель азербайджанской делегации ворвался в армянский павильон, сорвав карту Армении, намереваясь разорвать ее.
Утром 26 октября корреспонденты PanARMENIAN.Net и газеты “Азг”, подойдя к армянскому павильону, обнаружили, что фотография памятника “Мы и наши горы” также снята со стенда. В течение последующих дней организаторы выставки-фестиваля не предприняли каких-либо шагов для того, чтобы вернуть фотографию на стенд. Утром 28 октября корреспонденты агентства PanARMENIAN.Net и газеты «Азг» приняли решение о бойкоте выставки. «Так как иранская сторона не выполнила своего обещания и не вернула фотографию армянского памятника «Мы и наши горы» на стенд, разместив вместо нее фотографию поющих фонтанов на Площади Республики в Ереване, то мы начинаем бойкот выставки. Делегация Армении распространит текст заявления среди всех участников форума», – сказала Екатерина Погосян. В заявлении, в частности, говорится: «Уважаемые коллеги, Мы – представляющие Армению на 17-ой международной выставке-фестивале прессы и информационных агентств корреспонденты агентства PanARMENIAN.Net и газеты “Азг”, приносим свои извинения в связи с тем, что не можем дальше продолжать участие в выставке по причине неудовлетворительной организации мероприятия. Достоин особого внимания тот факт, что именно на выставке прессы попирается свобода СМИ, в частности, ставятся беспричинные ограничения на материалы, представляющие нашу страну. Мы выражаем возмущение в связи с тем фактом, что организаторы выставки препятствуют размещению на стенде армянского павильона фотографии армянского памятника “Мы и наши горы”. Таким образом, организаторы поддались на провокацию азербайджанской делегации, которая не преминула использовать выставку для антиармянской пропаганды и продвижения своих необоснованных претензий к исконно армянской территории – Арцаху. В связи с тем, что организаторы не выполнили своего обещания вернуть фотографию мемориала “Мы и наши горы” на стенд армянского павильона, не считаем возможным дальнейшее участие армянской стороны в данном мероприятии». После отказа вернуться на выставку организаторы мероприятия заявили, что соответственно больше не намерены оплачивать пребывание армянских журналистов в Иране, и предупредили, что они будут выселены из гостиницы. Благодаря содействию посла Армении в Иране Григора Аракеляна армянские журналисты вернулись в Ереван в ночь на 30 октября, на несколько дней раньше намеченного срока.