2 Նոյեմբեր 2010 - 10:42 AMT
Դավիդ Ջամալյան. Ադրբեջանը պետք է ճանաչի իրողությունն ու հաշտվի այն բանի հետ, որ Արցախն վաղուց արդեն իրենից կախված չէ
Աստրախանի պայմանավորվածությունները Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև հնարավորի առավելագույնն է գոյություն ունեցող իրողությունների պայմաններում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանը կից հանրային խորհրդի անդամ, ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը: Ըստ նրա, այս պահի դրությամբ կողմերը, առավելապես Ադրբեջանը, ավելիին ընդունակ չեն: Նա նշել է նաև, որ Ադրբեջանը պետք է ճանաչի իրողությունն ու հաշտվի այն բանի հետ, որ Արցախն վաղուց արդեն իրենից կախված չէ:
Ջամալյանը նշել է նաև, որ հարկավոր է վերջ տալ Բաքվի մի քանի միֆերին, որոնց համաձայն Հայաստանն, իբր, երկար չի դիմանա շրջափակման պայմաններում: Նա նշել է, որ այս համատեքստում հայ-իրանական երկաթուղու շինարարությունը կհանդիսանա այդ միֆը չեզոքացնող գործոններից մեկը:

2 Ноябрь 2010 - 10:42 AMT
Давид Джамалян: Азербайджан должен признать реальность и смириться с тем, что Арцах уже давно не зависит от него
Астраханские договоренности между президентами Армении и Азербайджана – это максимум возможного в условиях существующих реалий. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член Общественного совета при Минобороны Армении, военный психолог Давид Джамалян. По его словам, на данный момент стороны, в большей степени Азербайджан, не способны на большее. При этом он заметил, что Азербайджан должен признать реальность и смириться с тем, что Арцах уже давно не зависит от него.
Джамалян также отметил, что необходимо положить конец нескольким мифам Баку, согласно которым в условиях блокады Армения якобы долго не выдержит. В этом контексте он заметил, что строительство армяно-иранской железной дороги – один из фактов, разрушающих этот миф.