Ղարաբաղի անկախության ճանաչման գործընթացը հարկավոր էր ավելի վաղ սկսել: Այս պահի դրությամբ ԼՂՀ անկախության ճանաչումը որակական փոփոխությունների չի հանգեցնի, քանի որ քաղաքական կոնյուկտուրան այնպիսին է, որ ոչ մի երկիր չի ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Նոր ժամանակներ» կուկսացության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը: Նա ճիշտ է համարել նաև այն, որ «ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին» օրինագծի քվեարկությունը հետաձգվեց՝ ասելով, որ Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը կարող է ապակայունացնել իրավիաճկը տարածաշրջանում:
Անդրադառնալով միջազգային հանրության դիրքորոշմանը ղարաբաղյան հակամարտության հարցում՝ Կարապետյանը նշել է, որ այն մտադիր է կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունն ու բացել հայ-թուրքական սահմանը: Ըստ նրա, միջազգային հանրությունը հակամարտության կարգավորումը տեսնում է հողերը ժամանակավոր կարգավիճակի դիմաց համատեքստում:
Իր հերթին ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ ԼՂՀ անկախության ճանաչումը չի նպաստի բանակցային գործընթացին:

Процесс признания независимости Карабаха необходимо было начать раньше. На данный момент признание НКР не приведет к каким-либо качественным изменениям, поскольку политическая конъюнктура такова, что ни одна страна не признает независимость Карабаха. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер партии «Новые времена» Арам Карапетян. При этом он посчитал правильным то, что законопроект «О признании независимости НКР» был отложен, сказав, что признание независимости Карабаха на данный момент может привести к дестабилизации ситуации в регионе.
При этом, касаясь позиции международного сообщества в вопросе карабахского конфликта, Арам Карапетян отметил, что оно намерено решить карабахский конфликт и открыть армяно-турецкую границу. По его словам, международное сообщество видит способ урегулирования конфликта в контексте: земли в обмен на временный статус.
В свою очередь депутат Национального Собрания Армении от фракции РПА Артак Закарян отметил, что на данный момент признание независимости НКР не будет способствовать переговорному процессу по урегулированию карабахского конфликта.