2 Նոյեմբեր 2010 - 14:37 AMT
Հաջորդ նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի մրցակիցը նոր մարդ է լինելու, գտնում է Արամ Կարապետյանը
Հայաստանում 2012 թվականին սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ կոալիցիան կանի ամեն ինչ, որպեսզի ռեսուրսներն իր ձեռքում պահի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Նոր ժամանակներ» կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանը: Նրա խոսքով, դա օլիգոպոլիայի ճանապարհով իշխանությունը պահպանելու դասական տարբերակ է: Ընդ որում, նա նկատեց, որ քանի դեռ Հայաստանում համակարգային փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել, ընտրությունների հարցում երկրում ոչինչ չի փոխվի:
Կարապետյանը նկարագրեց նաև Հայաստանի իշխանությունների գործողությունների հնարավոր սցենարը 2013 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ժամանակ: Կարապետյանի տեղեկատվությամբ, ոչ ինքը, ոչ «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չեն գրանցվի որպես ՀՀ նախագահի պաշտոնի թեկնածու: Այդ համատեքստում նա նկատեց, որ դրա փոխարեն ընդդիմությունից կընտրվի քաղաքական գործիչ, որի հետ նախագահական ընտրություններում կպայքարի և կհաղթի Հայաստանի ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Ես գիտեմ այդ մարդու անունը, դա ոչ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է, ոչ էլ Ռոբերտ Քոչարյանը»,- ասաց Արամ Կարապետյանը` ավելացնելով, որ որպես ընդդիմության ներկայացուցիչ նոր մարդ է ընտրվելու: Ընդ որում, հրաժարվելով հնչեցնել այդ թեկնածուի անունը, Կարապետյանն ասաց, որ վերջինս մեծ փորձ ունի քաղաքական ոլորտում:

Leader of New Times party Aram Karapetyan said that the coalition will spare no efforts to keep the resources in its hands during the 2012 parliamentary elections.
It is a classical method to keep the power through an oligopoly, Karapetyan told a press conference in Yerevan. He added that elections will change nothing in the country, unless systemic changes take place in Armenia.
Besides, Karapetyan described a possible scenario of the Armenian authorities’ actions during the 2013 presidential elections. According to Karapetyan, neither he, nor leader of Heritage party Raffi Hovhannisyan will be registered as presidential candidates.
He noted that a new politician will be selected from the opposition to rival incumbent Armenian President Serzh Sargsyan, while the latter will win the elections.
“I know the name of this person – it is neither Levon Ter-Petrosyan nor Robert Kocharian,” said Aram Karapetyan, adding that a new person will be selected as a representative of the opposition. However, Karapetyan refrained from naming this person, saying that this man is experienced in the political field.