2 Նոյեմբեր 2010 - 16:13 AMT
Ցավոք, ադրբեջանական պատվիրակության ոչ մի ներկայացուցիչ ներողություն չխնդրեց իր գործընկերոջ պահվածքի համար, որը բարբարոսաբար ներխուժեց հայկական տաղավար և վահանակից պոկեց Հայաստանի քարտեզը ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությունից հետո: Եթե ադրբեջանցի լրագրողները, որոնք «ադրբեջանական հասարակության ընտիր խավն են» և առանցքային խաղացողներ են այդ երկրում հասարակական կարծիքի ձևավորման գործում, չեն կարող ճանաչել իրենց աշխատակցի մեղքը և ներողություն խնդրել նրա ոչ քաղաքակիրթ պահվածքի համար, ապա չարժե սպասել, որ ադրբեջանական ժողովուրդը երբևէ համարձակություն կունենա մեղա գալու հայերի ջարդերի համար, որոնք տեղի են ունեցել Ադրբեջանի տարածքում XX դարի ինչպես սկզբում, այնպես էլ վերջում: Եզրակացությունը մեկն է. ադրբեջանցիներն այդպես էլ չեն սովորել քաղաքակիրթ ձևով ներում հայցել, թեև ի՞նչ կարիք կա ներում խնդրելու, եթե խնդիրները կարելի է լուծել ուժի միջոցով:
Արդարացի կլինի նշել, որ միջադեպից մի քանի օր անց մեզ` Հայաստանը ներկայացնող լրագրողներիս մոտեցավ ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչներից մեկը, որն առաջարկեց կոնտակտներ փոխանակել ապագայում հնարավոր համագործակցության համար: Արդյո՞ք այս գործողությունը կարող է ընկալվել որպես զղջման յուրօրինակ դրսևորում:
Վերը ասվածն ամրապնդում է միայն մեկ իրողություն. Ադրբեջանում մեր գործընկերները լրագրողի գրիչն են օգտագործում, որպեսզի յուղ լցնեն իրենց դիկտատորական ու ռասիստական ղեկավարության կրակին` այդ երկրի հասարակությանը խորապես մոլորեցնելով այն հաշվով, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել թեհրանյան ցուցահանդեսի ժամանակ: Փաստը մնում է փաստ. Ադրբեջանում աճում է անհավասարակշռված ազգայնամոլների սերունդը, որոնք չեն տիրապետում տարրական տեղեկատվությանն այն հողի մասին, որի հանդեպ պահանջներ են ներկայացնում:
Հ.Գ. Հայ լրագրողի այն հարցին, թե որտեղ է գտնվում «Մենք ենք` մեր սարերը» խորհրդանիշ-հուշարձանը (որի լուսանկարի պատճառով էլ ադրբեջանական պատվիրակությունն աղմուկ բարձրացրեց), ադրբեջանցիները չկարողացան պատասխան գտնել և միայն լռելյայն թափահարեցին իրենց գլուխները: Եզրակացություններն ակնհայտ են:

К сожалению, ни один представитель азербайджанской делегации не извинился за поведение своего коллеги, который варварски ворвался в армянский павильон и сорвал карту Армении после церемонии официального открытия выставки. Если азербайджанские журналисты, которые являются “сливками азербайджанского общества” и ключевыми игроками в деле формирования общественного мнения в этой стране, не могут принять вину своего коллеги и попросить прошения за его нецивилизованное поведение, то не стоит ожидать, что азербайджанский народ когда-нибудь найдет в себе храбрость и раскается в армянских погромах, которые имели место на территории Азербайджана как в начале, так и в конце XX века. Итог один – азербайджанцы так и не научились цивилизованно просить прощения, да и зачем, если можно решить проблемы посредством силы?
Справедливости ради следует отметить, что спустя несколько дней после инцидента к нам – представляющим Армению журналистам, подошел один из представителей азербайджанской делегации, который предложил обменяться контактами для возможного сотрудничества в будущем. Может этот акт восприниматься как своеобразное проявление раскаяния азербайджанцев?
Вышесказанное закрепляет лишь одну реальность – наши коллеги в Азербайджане используют перо журналиста только для того, чтобы лить воду на мельницу своего диктаторского и расистского руководства, вводя общество этой страны в глубокое заблуждение на счет того, что действительно случилось на тегеранской выставке. Факт остается фактом – в Азербайджане растет поколение неуравновешенных фанатиков, которые якобы борются за “территориальную целостность своей родины”, даже не владея элементарной информацией о той земле, в отношении которой выдвигают претензии.
P. S. На вопрос армянского журналиста, где находится памятник “Мы и наши горы” (из-за изображения которого азербайджанская делегация подняла весь шум), азербайджанцы не смогли найти ответа, и лишь молча покачали головой. Выводы напрашиваются сами собой.