2 Նոյեմբեր 2010 - 17:09 AMT
Կոմանդոսը, որը Հայաստան գալուց առաջ ծառայել է Աֆղանստանում, Գերմանիայում, Չեխոսլովակիայում, Բելառուսում, Երևան է եկել և աշխատել գյուղատնտեսական ակադեմիայում որպես դասխոս: «Ես ակտիվ կերպով չեմ մասնակցել ազգային շարժմանը, ես ծառայել եմ Գերմանիայում, Աֆղանստանում և գիտեմ, թե ինչ է հեղափոխությունը, բայց կյանքն այնպես դասավորվեց, որ բոլորը ցանկացան անկախանալ, իսկ դրանից պատերազմի հոտ էր գալիս»,-ասում է Տեր-Թադևոսյանը:
1990-ական թթ. համաշխարհային մամուլում հայտնվեցին մեծաքանակ հոդվածներ` ուղղված Հայաստանի դեմ: Այն ժամանակ, երբ հայերը պաշտպանում էին իրենց հայրենիքը, իրենց տունը, Ադրբեջանը հարձակվում էր նրանց վրա, իսկ հետո ԶԼՄ-ների օգնությամբ լուրեր տարածում այն մասին, որ հարձակումն իբր կազմակերպել է հայկական կողմը: Կոմանդոսն ակտիվ կերպով չի մասնակցել ազգային շարժմանը, բայց դրա փոխարեն մասնակցել է մարտական գործողություններին: «1990-ին Ադրբեջանը քարտեզ հրապարակեց, որտեղ երկրի կազմում ընգրկված էին Զանգեզուրը և Սևանի կեսը: Հայրենիքը վտանգի մեջ էր, իսկ յուրաքանչյուր հայի պարտքը, անկախ նրանից, թե ինչ դիրքորոշման է հարում, իր հայրենիքը պաշտպանելն է»,- ասում է Արկադի Տեր-Թադևոսյանը:
Այսպիսով, 1990-ին Արկադի Տեր-Թադևոսյանը դարձավ «Սասունցի Դավիթ» կամավորական ջոկատի անդամ: Ջոկատը պաշտպանում էր սահմանամերձ հայկական գյուղերը, որոնք ենթարկվում էին ադրբեջանցիների մշտական հարձակումներին և գնդակոծություններին: Այն ժամանակ, երբ Ղարաբաղում իրավիճակը սրվեց, Կոմանդոսը խնդրեց, որպեսզի նրա տեղափոխեն հենց այդտեղ: 1991-ի հուլիսի 31-ին նա մեկնեց Արցախ, որտեղ սկսեց զբաղվել աշխարհազորայինների ուսուցմամբ: Իհարկե, ջոկատում բոլորը կամավորներ էին, պատրաստ ծառայել հայրենիքին, բայց ոչ բոլորն էին գիտակցում, թե ինչ զոհողությունների են գնալու հանուն հայրենիքի ազատության. «Երբ հրամանատարը խնդիր է դնում, նա գիտակցում է, որ այն կարող է լուծվել կյանքի գնով, բայց եթե նա համոզված է, որ խնդիրը լուծվելու է, ապա պետք է ընտրել այն մարդուն, ով կգնա նման վտանգավոր քայլի»: Գիտակցելով այս ամենը` Կոմանդոսը ջոկատ հավաքեց և ասաց. «Ով վախենում է, մի քայլ առաջ»: Նրանց, ովքեր կատարեցին այդ քայլը, Արկադի Տեր-Թադևոսյանը գրկեց և շնորհակալություն հայտնեց ծառայության համար:
Ամենավտանգավոր օպերացիաներից մեկը Շուշիի ազատագրման օպերացիան էր: Հանավաբար, շատերը չգիտեն, որ այն կոչվել է «Հարսանիք լեռներում»: Նման անսովոր անվանման պատճառն այն փաստն էր, որ այդ ժամանակ պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը կարծում էր, որ նման օպերացիա իրականացնելու համար դեռ վաղ է, որ դրան պետք է լավ պատրաստվել: «Ռազմական տեսանկյունից մենք պատրաստ չէինք, և Վազգեն Սարգսյանն ասաց, որ շտապել պետք չէ, բայց Շուշին պետք էր ազատագրել: Այդ ժամանակ ես խոստացա նրան, որ եթե մենք գրավենք Շուշին, ապա լեռներում կկազմակերպենք նրա հարսանիքը: Այդպես առաջացավ օպերացիայի «Հարսանիք լեռներում» անվանումը»,- պատմում է Կոմանդոսը: Այս զրույցի մասին նա չպատմեց իր մարտիկներից ոչ մեկին, բայց ամենահետաքրքիրն այն է, որ նրանցից ոչ մեկի մտքով անգամ չանցավ, որ օպերացիան պետք է հետաձգել` հիանալի գիտակցելով դրա բարդությունը. «Նրանք լի էին վճռականությամբ, քանի որ խաղաղ բնակիչների շարքում կորուստներն օրեցօր ավելանում էին, և այլևս հապաղել չէր կարելի»: Սակայն Շուշիի ազատագրումը Կոմանդոսի համար անսպասելի էր նրա զինվորների հերոսության տեսանկյունից: Շուշին ազատագրվեց 26.5 ժամում, այդ օպերացիային պատրաստվել էին շատ ամիսներ, և պարտվելու տարբերակ ուղղակի չկա: Մայիսի 9-ին առավոտյան 04:30-ին Տեր-Թադևոսյանին հաղորդեցին, որ քաղաքն ազատագրված է. «Ես չգիտեի` ինչ անել. ասել մարդկանց, թե ոչ, քաղաքում ականներ են, իմ մարդիկ կարող են զոհվել, և ինքս ինձ հետ պայքարեցի մինչև առավոտյան ժամը 8-ը»,- ժպիտը դեմքին հիշում է Կոմանդոսը: Բառացիորեն այն բանից հետո, երբ նա հայտարարեց, որ քաղաքում այլևս հակառակորդ չկա, քնեց, քանի որ չէր քնել արդեն մի քանի օր: Այսպիսով, Կոմանդոսին ազատագրված Շուշի բերեցին քնած. «Ես շատ կուզեի ուրախանալ իմ զինվորների հետ, բայց, ցավոք սրտի, օրգանիզմս չէր դիմանում: Ես միայն երեկոյան գիտակցեցի` ինչ է նշանակում գրավել Շուշին»: Կոմանդոսի կարծիքով, Շուշիի համար պայքարը կենաց պայքար էր:
Ղարաբաղը շատ բան է տվել Արկադի Տեր-Թադևոսյանին և դարձել նրա հայրենի երկիրը: Յուրաքանչյուր ամիս նա գոնե մեկ շաբաթով մեկնում է Արցախ: «Իմ երազանքը կատարվեց անցյալ տարի, երբ ես Ղարաբաղում հյուր էի 700-րդ հարսանիքին»,- ասում է Կոմանդոսը:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի ներկա գործընթացի մասին`Արկադի Տեր-Թադևոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ Ղարաբաղի ժողովուրդն արդեն վաղուց որոշել է այդ հարցը և ապրում է անկախ: Անդրադառնալով անցյալին` Կոմանդոսը նշեց, որ վտանգավոր պահերին ադրբեջանական կողմը խուճապի է մատնվում և, ամեն ինչ թողնելով, փախուստի դիմում, ինչպես որ դա պատահեց Շուշիում:
Այսօր Կոմանդոսը մասնագետներ է պատրաստում ՀՀ ԶՈւ համար և դրանով երկրի համար ապահովում մարտունակ և հզոր բանակ այն սպասումով, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ «կսայթաքի»: Ինչպես նշեց Կոմանդոսը, «եթե դա տեղի ունենա, դա կդառա նրանց վախճանը…»:

Командос, служивший до своего приезда в Армению в Афганистане, Германии, Чехословакии, Белоруссии, приехал в Ереван и устроился работать преподавателем в сельскохозяйственной академии. «Я не принимал активного участия в национальном движении, я прослужил в Германии, Афганистане и знаю, что такое революция, но жизнь сложилась так, что все хотели независимости, а она пахла войной”, – говорит Тер-Тадевосян.
В 1990-ых годах в мировой печати появилось большое количество статей, направленных против Армении. В то время как армяне защищали свою страну, свой дом, Азербайджан нападал на них, а потом с помощью СМИ распускал слухи о том, что нападение якобы организовала армянская сторона. Командос не принимал активного участия в национальном движении, зато активно участвовал в боевых действиях. “В 1990 году Азербайджан опубликовал карту, где в состав страны были включены Зангезур и половина Севана. Родина была в опасности, а долг каждого армянина в независимости от того, какой позиции он придерживается, – защищать свою страну”, – уверен Аркадий Тер-Тадевосян.
Таким образом, в 1990 году Аркадий Тер-Тадевосян стал членом добровольческого отряда "Сасунци Давид". Отряд защищал приграничные армянские села, которые подвергались постоянным нападениям и обстрелам со стороны азербайджанских боевиков. Но как только ситуация в Карабахе обострилась, Командос попросил, чтобы его перевели именно туда. 13 июля 1991 года Тер-Тадевосян направился в Арцах, где занимался обучением ополченцев. Конечно, в отряде все были добровольцами, готовыми служить родине, но далеко не все осознавали, чем им придется пожертвовать ради свободы страны: “Когда командир ставит задачу, он осознает, что она может быть выполнена ценой жизни, но если он уверен, что задача будет решена, то нужно выбирать добровольца, который пошел бы на такой рискованный шаг”. Осознавая все это, Командос собрал отряд и сказал: “Кто боится, шаг вперед”. Тех, кто сделал этот шаг, Аркадий Тер-Тадевосян обнял и поблагодарил за службу.
Одной из самых рискованных операций была операция по освобождению Шуши. Наверное, многие не знают, что она называлась “Свадьба в горах”. Причиной такого необычного названия стал тот факт, что тогда уже министр обороны РА Вазген Саркисян считал, что для проведения подобной операции еще рано, что к ней нужно хорошо подготовиться. “С военной точки зрения мы не были готовы, и Вазген Саркисян сказал, что торопиться не надо, но Шуши надо было освобождать. Тогда я пообещал ему, что если мы возьмем Шуши, то организуем его свадьбу в горах. Так и появилось название операции – “Свадьба в горах”,- рассказывает Командос. Про данный разговор он не говорил никому из своих бойцов, но самое интересное то, что ни один из них даже не заикнулся о том, чтобы отложить операцию, прекрасно осознавая ее сложность: “Они были полны решимости, поскольку каждый день потерь среди мирных жителей становилось все больше, и тянуть уже было нельзя”. Однако освобождение Шуши стало для Командоса неожиданностью с точки зрения героизма его солдат. Шуши был освобожден за 26,5 часов, к данной операции готовились много месяцев, и варианта проигрыша просто не было. 9 мая в 04:30 утра Тер-Тадевосяну сообщили, что город освобожден. “Я не знал, что делать: говорить людям или нет, в городе мины, люди могли подорваться, и так я боролся сам с собой до 8 утра”, – с улыбкой на лице вспоминает Тер-Тадевосян. Буквально сразу после того, как ровно в 8 часов Командос объявил, что противника в городе больше нет, он заснул, поскольку не спал уже несколько дней. Таким образом, в освобожденный Шуши знаменитого Командоса привезли спящим: “Я бы очень хотел радоваться вместе со своими солдатами, но, к сожалению, организм не выдержал. Я лишь вечером осознал – что такое взять Шуши”. По мнению Командоса, борьба в Шуши была борьбой за выживание.
Карабах многое дал Аркадию Тер-Тадевосяну и стал ему родной страной. Каждый месяц он минимум на неделю уезжает в Арцах. “Моя мечта сбылась в прошлом году, когда я был гостем на 700 свадьбах в Карабахе”, – сказал Командос.
Говоря о сегодняшнем процессе решения карабахской проблемы, Аркадий Тер-Тадевосян высказал уверенность, что народ Карабаха уже давно решил этот вопрос и живет независимо. При этом, возвращаясь в прошлое, Командос заметил, что в критических ситуациях азербайджанская сторона всегда впадает в панику, и, бросая все, убегает, как это случилось и в Шуши.
Сегодня Командос готовит специалистов для вооруженных сил РА и тем самым обеспечивает боеспособную и мощную армию для страны в ожидании того, когда Азербайджан в очередной раз “поскользнется”. Как сказал знаменитый Командос “если это случится, то это будет гибелью для них…”.