Բանաձևի ընդունման համար բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել, քանի որ Կոնգրեսի 112-րդ գումարման կոնգրեսականները հայանպաստ են տրամադրված: Ինչպես Երևանում կայացած կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը, ԱՄՆ Կոնգրես ընտրված հանրապետականների մի մասը կսատարի բանաձևին, քանի որ ցանկանում է պատժել Թուրքիային, իսկ մյուս մասը, որը թուրքամետ է, ցանկանում է, որ բանաձևն ընդունվի Իսրայելի պատճառով: Ելնելով դրանից, փորձագետն ընդգծել է, որ բանաձևը հավանաբար կքննարկվի մինչ 2011-ի ապրիլը: «Կա երկու տարբերակ՝ կամ բանաձևը կքննարկվի նոյեմբերին, ներկա գումարման Կոնգրեսի շրջանակներում, կամ հունվարի 3-ից հետո, երբ կձևավորվի 112-րդ գումարման Կոնգրեսը: Սակայն այդ դեպքում հարկ կլինի բանաձևը կրկին ներկայացնել Կոնգրես»,-ասել է փորձագետը՝ հավելելով, որ այդ դեպքում լուրջ խոչընդոտներ բանաձևի ընդունման համար չեն լինի, քանի որ 112-րդ գումարման կոնգրեսականները հայանպաստ են տրամադրված, իսկ հայկական լոբբին ուժեղ է, ինչպես երբեք:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը հայտարարեց նաև, որ Հանրապետական կուսակցությունից ընտրված կոնգրեսականները հակաադրբեջանական դիրքորոշում ունեն և դեմ են Բաքվի նավթային լոբբիին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորմանը՝ փորձագետն ասել է, որ այժմ Վաշինգտոնը պետք է հաշտվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում Մոսկվայի ակտիվության հետ, քանի որ ԱՄՆ-ն չունի հստակ դիրքորոշում Հարավային Կովկասի հարցում:

4 Ноябрь 2010 - 09:43 AMT
Для принятия Конгрессом США резолюции о признании Геноцида армян сложились хорошие условия. Как заявил в ходе круглого стола в Ереване директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян, одна часть республиканцев, избранных в Конгресс США 112 созыва, поддержат резолюцию, так как хотят наказать Турцию, а другая часть, которая настроена более протурецки, хочет принятия этой резолюции из-за Израиля. Исходя из этого, эксперт подчеркнул, что резолюция по всей вероятности будет обсуждена до апреля 2011 года. «Есть два варианта – или резолюция будет обсуждена в ноябре, в рамках нынешнего созыва Конгресса, или же после 3 января, когда сформируется 112 созыв. Но в этом случае придется снова представлять резолюцию в Конгресс»,- сказал эксперт, добавив, что тогда не будет серьезных препятствий для принятия резолюции, поскольку члены Конгресса созыва 2011-2012 гг. настроены проармянски, а армянское лобби США сейчас сильнее, чем когда-либо.
Ричард Гирагосян также заявил, что избранные от Республиканской партии конгрессмены занимают антиазербайджанскую позицию и выступают против нефтяного лобби Баку.