4 Նոյեմբեր 2010 - 09:52 AMT
Վարդան Պարսամյան. 2010 թվականին ՀՀ պետբյուջեից հուշարձանների վերականգնման համար 213 միլիոն դրամ է հատկացվել
Ցավոք, պատմական հուշարձանների պահպանման ոլորտին բավականաչափ ուշադրություն չի հատկացվում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հուշարձանների վերականգնման կենտրոնի տնօրեն Վարդան Պարսամյանը: Նրա խոսքով, ՀՀ կառավարությունն իր հնարավորությունների շրջանակներում պետբյուջեից ֆինանսական միջոցներ է հատկացնում պատմական հուշարձանների վերականգնման համար, սակայն դրանք չեն բավականացնում: «Օրինակ, այս տարի պետբյուջեից հուշարձանների վերականգնման համար 213 միլիոն դրամ է հատկացվել»,- հաղորդեց Պարսամյանը` ավելացնելով, որ միայն մեկ հուշարձանի վերականգնման համար 80-ից 100 միլիոն դրամ է պահանջվում:
Ներկայացնելով Կենտրոնի գործունեությունը` Պարսամյանն ասաց, որ վերականգնման իրականացման համար ամեն տարի մոտ 26 հուշարձան է հետազոտվում, որոնք անհետացման վտանգի տակ են, իսկ մեկ հուշարձանի վերականգնումը կարող է երկուսից չորս տարի տևել: Պարսամյանը հաղորդեց նաև, որ Հայաստանի տարբեր մարզերում արդեն մի շարք պատմական հուշարձաններ են վերականգնվել:

4 Ноябрь 2010 - 09:52 AMT
Вардан Парсамян: В 2010 году на восстановление памятников из госбюджета РА было выделено 213 миллионов драм
К сожалению, сфере сохранения памятников не уделяется достаточно внимания. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Центра восстановления памятников Вардан Парсамян. По его словам, правительство РА в рамках своих возможностей из госбюджета выделяет финансовые средства на восстановление исторических памятников, однако их не хватает. “К примеру, в этом году из госбюджета было выделено 213 миллионов драм для восстановления памятников”, – сообщил Парсамян, добавив, что лишь на восстановление одного памятника требуется от 80 до 100 миллионов драм. Представляя деятельность Центра, Парсамян сказал, что для проведения реконструкции каждый год исследуются около 26 памятников, которые стоят под угрозой исчезновения, а на восстановление одного памятника может уйти от двух до четырех лет. Парсамян также сообщил, что в разных областях Армении уже восстановлены ряд исторических памятников.