5 Նոյեմբեր 2010 - 08:26 AMT
Հունաստանում Հայաստանի դեսպանատունը նոյեմբերի 4-ին ստացել է 2 ծրար, որոնք առաջացրել են դեսպանատան աշխատակիցների անհանգստությունը: ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանի խոսքերով, անմիջապես ոստիկաններ են կանչվել, որոնք ստուգել են ծրարներում պայթուցիկ նյութերի, ինչպես նաև կենսաբանական և քիմիական վտանգավոր բաղադրիչների առկայությունը: «Ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ ծրարներն անվնաս են»,- ասել է Բալայանը:
Անցյալ շաբաթվա ընթացքում Հունաստանում բռնագրավվել է 14 «ռումբ-նամակ»:
Քաղաքական գործիչների «սև ցուցակում», որոնց համար նախատեսված էին վտանգավոր ծրարները, եղել են Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բերլուսկոնին, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին: Այդ նամակները պետք է հասնեին նաև Հաագա և Լյուքսեմբուրգի Եվրոպական դատարան: Բոլոր վտանգավոր նամակները վնասազերծվել են:

5 Ноябрь 2010 - 08:26 AMT
В посольстве Армении в Греции 4 ноября, как и в других посольствах в Афинах, были получены 2 конверта, которые вызвали опасение сотрудников безопасности посольства. По словам пресс-секретаря МИД РА Тиграна Балаяна, немедленно был вызван наряд полиции, который проверил конверты на предмет содержания взрывчатых веществ, а также биологически или химически опасных ингредиентов. «В ходе проверки, конверты оказались безвредными», – подчеркнул Балаян.
За прошедшую неделю в Греции было перехвачено 14 «писем-бомб».
В "черном списке" политиков, которым предназначались бомбы в конвертах, были премьер-министр Италии Сильвио Берлускони, канцлер Германии Ангела Меркель, президент Франции Николя Саркози. Письма с взрывчатыми веществами также должны были попасть в Гаагу и Европейский суд в Люксембурге. Все опасные письма были обезврежены.