Բաքվի համար նորմա է դառնում իր իսկ ներկայացրած բանաձևերը միջազգային կազմակերպությունների օրակարգից հանելը: Ինչպես PanRMENAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Զիյաֆետ Ասկերովը նամակով դիմել է Վեհաժողովի նախագահին և քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահին՝ խնդրելով հետաձգել ղարաբաղյան հակամարտության մասին բանաձևի քննարկումը:
«Իր խնդրանքն ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը բացատրել է նրանով, որ Ադրբեջանում շուտով տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ և այժմ ամենահարմար պահը չէ նման կարևոր հարցը ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում քննարկելու համար»,-ասել է Սաֆարյանը՝ հղում անելով Վեհաժողովի նախագահ Ջոն Թանների նամակին: Ինչպես նշել է հայկական պատվիրակության անդամը, հայ պատգամավորները բազմիցս են առաջարկել հանել բանաձևը ՆԱՏՕ-ի ԽՎ օրակարգից:
Սաֆարյանը հիշեցրել է ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի նամակի մասին, որտեղ խոսնակը կոչ է անում Վեհաժողովին ձեռնպահ մնալ ղարաբաղյան հարցի քննարկումից, քանի որ այդ հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:
«Մեզ համար անթույլատրելի է ՆԱՏՕ-ի ԽՎ նման վարքագիծը: Այն անպատասխան է թողնում հայկական պատվիրակության առաջարկություններն ու պահանջները այդ հարցը քննարկելու անթույլատրելիության մասին, սակայն, միևնույն ժամանակ ընդառաջում է ադրբեջանական կողմին»,-ասել է Սաֆարյանը:

Для Баку снятие с повестки международных организаций им же представленных резолюций становится нормой. Как в беседе с корреспондентом PanRMENAN.Net заявил член армянской делегации в Парламентской Ассамблее (ПА) НАТО, депутат НС РА Степан Сафарян, руководитель делегации Азербайджана в ПА НАТО Зияфет Аскеров обратился с письмом к президенту Ассамблеи и председателю комиссии по политическим вопросам с просьбой отложить обсуждение резолюции о карабахском конфликте.
“Свою просьбу глава азербайджанской делегации объяснил тем, что в Азербайджане скоро состоятся парламентские выборы, и сейчас не самое удобное время для обсуждения такого важного вопроса в ПА НАТО”, – сказал Степан Сафарян, ссылаясь на письмо президента Ассамблеи Джона Таннера. Как отметил член армянской делегации, армянские депутаты неоднократно выступали с предложением о снятии резолюции с повестки ПА НАТО.
Степан Сафарян напомнил о письме спикера НС РА Овика Абрамяна, направленном президенту ПА НАТО, в котором Абрамян призывал президента Ассамблеи воздержаться от обсуждения карабахского вопроса, поскольку урегулированием данного конфликта занимается Минская группа ОБСЕ.
“Для нас недопустимо такое поведение руководства ПА НАТО. Оно оставляет безответными предложения и требования армянской делегации о недопустимости обсуждения этого вопроса, но в то же время идет навстречу просьбам азербайджанской делегации”, – отметил Сафарян.
По его словам, резолюция, по всей вероятности, может быть обсуждена на осенней сессии ПА НАТО 2011 года.