5 Նոյեմբեր 2010 - 14:46 AMT
Արցախն ակտիվ տեմպերով շարունակում է քաղաքների բարեկարգումը, զարգացնում գյուղատնտեսությունն ու վերականգնում ջրամատակարարման համակարգը – Ֆոտոռեպորտաժ
ԼՂՀ-ում իրագործվում են շինարարության մի քանի ծրագրեր, մասնավորապես ներկայումս բնակելի տներ են կառուցվում ոչ միայն Ստեփանակերտում, այլև շրջկենտրոններում, փոքր ՀԷԿ-եր են կառուցվում, շարունակվում է մայրաքաղաքի և Արցախի մյուս քաղաքների փողոցների բարեկարգումը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեց ԼՂՀ կառավարության մամլո քարտուղար Հրանտ Ալեքսանյանը: Նրա խոսքով, պետությունը շահագրգռված է նաև գյուղատնտեսության զարգացման գործում: «Գյուղատնտեսությունը ԼՂՀ-ում դրամական օժանդակությունն ամբողջովին պետությունից է ստանում: Մենք առանց տոկոսի վարկեր ենք տրամադրում գյուղացիներին կաթի, մսի, բանջարեղենի արտադրության ավելացման համար: Մեր գլխավոր մտահոգությունն այսօր ջուրն է: Հենց այդ պատճառով էլ «Հեռուստամարաթոն 2010»-ի ընթացքում հանգանակված բոլոր միջոցներն ուղղվելու են ջրամատակարարման համակարգի վերականգնմանը»,- ասաց Ալեքսանյանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է բնակչության սոցիալապես անապահով խավերին, ապա, ԼՂՀ կառավարության մամլո քարտուղարի խոսքով, նրանք օգտվում են բոլոր պետական նպաստներից: «Ստեփանակերտի նոր բնակելի տներում բնակարանները բաշխվում են հիփոթեքային վարկերով, սակայն 1991-1994թթ. ազգային-ազատագրական պատերազմում զոհվածների ընտանիքներին ու վետերաններին բնակարանները տրամադրվում են անվճար և արտահերթ»,- ասաց Ալեքսանյանը` ավելացնելով, որ մեծ շինարարություն է ընթանում նաև մասնավոր սեկտորում:

5 Ноябрь 2010 - 14:46 AMT
Арцах активными темпами продолжает благоустройство городов, развивает сельское хозяйство и восстанавливает систему водоснабжения – Фоторепортаж
В НКР реализуется несколько программ по строительству, в частности, в настоящее время строятся жилые дома не только в Степанакерте, но и в райцентрах, сооружаются малые ГЭС, продолжается благоустройство улиц в столице и других городах Арцаха. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь правительства НКР Грант Алексанян. По его словам, государство также заинтересовано в развитии сельского хозяйства. «Сельское хозяйство в НКР полностью находится на государственных субсидиях. Мы выдаем беспроцентные ссуды фермерам для увеличения производства молока, мяса, овощей. Главная наша забота на сегодняшний день – вода. Именно поэтому все средства, собранные в ходе Телемарафона 2010, пойдут на восстановление систем водоснабжения», – сказал Алексанян.
Что касается социально необеспеченных слоев населения, то, по словам пресс-секретаря правительства НКР, они пользуются всеми государственными льготами. «Квартиры в новых жилых домах Степанакерта распределяются по ипотечным кредитам, но семьям погибших в национально-освободительной войне 1991-1994 гг. и ветеранам ВОВ квартиры предоставляются бесплатно и вне очереди», – сказал Алексанян, добавив, что большое строительство идет и в частном секторе.