Տեղական արտադրության դեղամիջոցները Հայաստանի դեղամիջոցների շուկայի ընդամենը 10-12%-ն են զբաղեցնում, ընդ որում, այդ ցուցանիշը վերջին երեք տարիների ընթացքում տարեկան 1-2%-ով աճում է, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի Դեղամիջոցների արտադրողների ու արտահանողների միության նախագահ Սամվել Զաքարյանը: Նա նշեց, որ տեղական դեղամիջոցների նկատմամբ ժողովրդի վստահության մակարդակը բարձր չէ, ինչի կապակցությամբ այս տարվա հունիսից Հայաստանի շատ քաղաքներում «Ծանոթանանք հայրենական դեղագործությանը» խորագրով ագիտացիա էր անցկացվում, որի շրջանակներում մի շարք սեմինարներ, ակցիաներ, տեղական արտադրանք գնելու կոչ անող հոլովակների ցուցադրում էր տեղի ունենում:
«Մեր դեղամիջոցները հայկական շուկայում վաճառքի հանվելու համար նույն փորձաքննությունն են անցնում, ինչ արտասահմանյան արտադրողները, և որակական հատկանիշներով ոչնչով չեն զիջում արտասահմանյան արտադրության դեղամիջոցներին: Ընդ որում, հայկական դեղամիջոցների գինը շատ ավելի ցածր է»,- ասաց նա:
Միևնույն ժամանակ, Սամվել Զաքարյանի խոսքով, անցյալ տարվա ընթացքում Հայաստանում 5,2 մլն ԱՄՆ դոլարի դեղամիջոց է իրացվել, ու գրեթե նույնքան էլ արտահանվել է: «Դա մեր դեղամիջոցների որակի ապացույցն է, քանի որ, չունենալով JMP («Արտադրության պատշաճ պրակտիկա») համապատասխանության հավաստագիր, մենք արտահանում ենք մեր արտադրության գրեթե 50%-ը: Դեղամիջոցները հիմնականում արտահանվում են ԱՊՀ երկրներ, որտեղ վերոնշյալ հավաստագրումը չի պահանջվում»,- հաղորդեց նա:

Лекарства местного производства занимают 10-12% от всего рынка лекарств Армении, при этом данный показатель в течение последних трех лет растет на 1-2% в год, сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель Союза производителей и импортеров лекарств Армении Самвел Закарян. Он отметил, что уровень доверия народа к местным лекарствам невысок, в связи с чем с июня текущего года во многих городах Армении проходила агитация «Ознакомимся с отечественной фармацевтикой», в рамках которой прошел ряд семинаров, акций, показ ролика, призывающего покупать местную продукцию.
«Наши лекарства проходят ту же экспертизу, что и иностранные производители, чтобы поступить в продажу на армянский рынок, и они по качественным показателям ничем не уступают лекарствам иностранного производства. При этом стоимость армянских лекарств гораздо ниже», – сказал он.
В то же время, по словам Самвела Закаряна, за прошедший год в Армении было реализовано лекарств на сумму $5,2 млн, и почти столько же было экспортировано. «Это является доказательством качества наших лекарств, так как, не имея сертификатов соответствия JMP («Надлежащая практика производства»), мы экспортируем почти 50% от всего производства. Лекарства в основном экспортируются в страны СНГ, где вышеуказанная сертификация не требуется», – сообщил он.