6 Նոյեմբեր 2010 - 11:58 AMT
Սևանա լճի ափամերձ տարածքի մաքրման աշխատանքների արդյունքում հանգստացողները կունենան 250 կմ մաքուր լողափ
«Այսօրվա դրությամբ մենք լճի մակարդակի բարձրացման խնդիր չունենք, փոխարենը, առաջացել է ջրի մաքրության խնդիր»,-ասել է ՀՀ նախագահին կից Սևանա լճի հիմնախնդիրների հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը Գեղարքունիքի մարզ այցելության շրջանակներում: Ըստ նրա, լճի վիճակը չի բավարարում մաքուր քաղցրահամ ջրի պահանջներին և այդ խնդրի լուծումը առաջնային խնդիր է: «Եթե մենք մաքուր ջուր չունենանք, ապա լճի մակարդակի բարձրացման աշխատանքն անիմաստ է դառնում, քանի որ դա կբերի լճի էկոլոգիական վիճակի վատթարացմանը»,-ասել է նա: Մովսիսյանն ասել է, որ այսօրվա դրությամբ լճում ջրի ծավալը կազմում է 35 մլրդ խմ, իսկ եթե Սևանի մակարդակը բարձրանա 6 մետրով, ապա ջրի ծավալը լճում կկազմի 42 մլրդ խմ՝ արդյունքում կավելանա աղտոտված ջրի ծավալը: «Այդ ուղղությամբ մենք լուրջ աշխատանք ենք կատարել, հանձնաժողովի օրակարգից ընդմիշտ հանվել է Արարարտի ոսկու արդյունահանման գործարանը Սոթք տեղափոխելու հարցը.,-ասել է նա:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է նաև, որ 5 քաղաքներում՝ Սևանում, Գավառում, Վարդենիսում, Մարտունիում և Ջերմուկում կստեղծվեն ջրի մաքրման կայաններ՝ 7,5 մլն դոլար արժողությամբ, որը տրամադրել է ՎԶԵԲ-ը: Կայանների կառուցումը կավարտվի 2011թ.: Եվս 12 մլրդ դրամ կհատկացնի կառավարությունը կենցաղային աղբից մաքրման համար: Լճացած տարածքները կմաքրվեն ծառերից ու թփերից: Այդ նպատակի համար ձեռք է բերվել 605 հազար եվրո արժողությամբ ֆինական էքսկավատոր, կա նաև հայրենական արտադրության մի սարք, որը հավասարեցնում է հատակը:
«Մաքրման աշխատանքների ավարտին մենք կարող ենք ունենալ 250 կմ մաքուր լողափ բնակչության հանգիստը կազմակերպելու համար»,-ասել է Մովսիսյանը:

«На сегодняшний день у нас нет проблем с повышением уровня озера Севан, но возникла серьезная проблема чистой воды», – сказал председатель комиссии по вопросам озера Севан при президенте РА Владимир Мовсисян в ходе визита в Гегаркуникскую область Армении.
По его словам, состояние озера не удовлетворяет потребности наличия чистой пресной воды, и решение этой проблемы является приоритетной задачей. «Если у нас не будет чистой воды, то наша работа по повышению уровня воды в озере станет бесполезной, что приведет к ухудшению экологического cостояния озера», – сказал он. Мовсисян сообщил, что на сегодняшний день объем озера составляет 35 млрд куб. м, в случае же повышения его на 6 метров объем воды в озере составит 42 млрд куб. м, что и приведет к увеличению объема грязной воды. «В этом направлении мы проделали серьезные работы: из повестки комиссии навсегда снят вопрос перенесения в Сотк Араратского золотоперерабатывающего завода, это дает возможность избежать цианистого загрязнения озера», – сказал он.
Помимо этого, глава комиссии проинформировал, что в 5 городах – Севан, Гавар, Варденис, Мартуни и Джермук созданы станции по очистке воды стоимостью $7,5 млн, предоставленные Европейским банком реконструкции и развития. Еще в трех городах строительство станций уже начато и завершится в 2011 году. Еще 12 млрд драмов выделяет правительство РА на очистку от бытовых отходов. Затопленные территории озера будут очищены от деревьев и кустарников, чем и занимается недавно приобретенный финский экскаватор, стоимостью 605 тыс. евро, а также устройство армянского производства, выравнивающее дно.
«Если учесть, что мы сможем очистить прибрежные территории по всей окружности Севана, то мы получим 250 км чистого пляжа с целью организации отдыха для населения страны», – добавил он.