Այսօր աշխատանքային այցով Գեղարքունիքից Լոռու մարզ մեկնած նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ այցելել է Ստեփանավան, որտեղ ներկա է գտնվել քաղաքի օրվան նվիրված միջոցառումներին` «Քաղաքի օր» տոնակատարությանը, Անդրանիկ Մարգարյանի անունը կրող հիմնանորոգված մշակույթի պալատի և նորակառույց մարզադպրոցի բացման արարողությանը:
Այնուհետև նախագահը մեկնել է Արմանիսի լեռնահարստացման համալիր, որտեղ այցելել է «Սագամար» ՓԲԸ-ի հարստացուցիչ ֆաբրիկա, հանքի հարևանությամբ գտնվող սպասարկման համալիր: Երկրի ղեկավարը շրջայց է կատարել ընկերության լաբորատոր կենտրոնում, դիտել` հանքի շահագործման համար ձեռք բերված տեխնիկական միջոցները: Ընկերության վարչական մասնաշենքում նախագահ Սարգսյանին ներկայացվել է Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում իր երկու դուստր ձեռնարկությունների`«Սագամար» և «Մոլիբդենի աշխարհ» ընկերությունների միջոցով ներդրումային ծրագրեր իրականացնող «ՆևաՌուս» ընկերության աշխատանքն ու հետագա ծրագրերը: Ձեռնարկությունների աշխատանքը ղեկավարում է «Գլոբալ Մեթալս» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղը:
Լոռու մարզ աշխատանքային այցի շրջանակում նախագահ Սերժ Սարգսյանը եղել է նաև Սպիտակ քաղաքում, որտեղ «Սպիտակի նոր քաղաք» թաղամասում ներկա է գտնվել 1988թ. ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների համար կառուցված բնակարանների հավաստագրերի և բանալիների հանձնման արարողությանը:
Նախագահը շրջել է թաղամասում, ծանոթացել նորակառույցների բնակարանային պայմաններին, թաղամասի հետագա կառուցապատման նախագծերին ու շինարարական աշխատանքների կազմակերպման հետագա ծրագրերին: Երկրի ղեկավարն այցելել է նաև շահառու ընտանիքներին, շնորհավորել բնակարան ստանալու կապակցությամբ և նրանց հետ զրուցել թաղամասի ծրագրերի ու բնակիչներին հետաքրքրող հարցերի շուրջ: Շրջայցի ավարտին Հանրապետության ղեկավարը եղևնի է տնկել «Սպիտակի նոր քաղաք» թաղամասում, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

Президент Армении Серж Саргсян посетил город Степанаван, где присутствовал на мероприятиях, посвященных дню города. В рамках мероприятий состоялась церемония открытия капитально отремонтированного дворца культуры, носящего имя Андраника Маргаряна, и недавно построенной спортивной школы.
Как сообщает пресс-служба главы государства, затем президент отправился на Арманисский горно-обогатительный комплекс, где посетил обогатительную фабрику ЗАО «Сагамар». Сержу Саргсяну представили работу и дальнейшие планы компании «Нева-Русь», которая реализует инвестиционные проекты в горнодобывающей промышленности Армении посредством своих дочерних предприятий – компаний «Сагамар» и «Мир молибдена». Работой предприятий руководит армянский филиал компании «Глобал Металс».
В рамках рабочего визита в Лорийскую область президент побывал также в городе Спитак, где в квартале «Новый город Спитака» присутствовал на церемонии вручения жилищных ордеров и ключей от квартир семьям, оставшимся без крова в результате разрушительного землетрясения 1988 года.
Президент ознакомился с бытовыми условиями в новостройках, проектами дальнейшей застройки квартала и будущими планами организации строительных работ. Глава государства посетил также семьи, получившие новые квартиры, поздравил жильцов с новосельем и побеседовал с ними об интересующих вопросах.