«Հայաստանում աղանդների խնդիրը լուծելու համար միայն եկեղեցու գործողությունները բավարար չեն»,- նոյեմբերի 8-ին Երևանում 21-րդ դարի կրոնական մարտահրավերներին նվիրված գիտաժողովի ժամանակ ասել է ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի դեկան, եպիսկոպոս Անուշավան Ժամկոչյանը:
Նրա խոսքերով, այսօր եկեղեցու դեմ ուղղված հիմնական մարտահրավերներից է աղանդների խնդիրը: «Մեր քահանաները սակավաթիվ են եկեղեցու խնդիրներով զբաղվելու համար: Յուրաքանչյուր ընտանիք, յուրաքանչյուր մարդ պետք է ունենա իր հոգևոր հովիվը, որը նրան զերծ կպահի շրջապատող աշխարհի կործանարար ազդեցությունից»,- ասել է նա և հավելել, որ երիտասարդությանը սուբկուլտուրաներից պաշտպանելու համար ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետն ուսխորհրդի միջոցով աշխատում է օգնել ուսանողներին, ժամանակ առ ժամանակ քարոզներ է անցկացնում դպրոցներում: «Սակայն այս խնդիրն այնքան խորն է և գլոբալ, որ միայն եկեղեցու ջանքերը բավարար չեն: Հայաստանում աղանդների խնդիրը վերացնելու համար անհրաժեշտ են ողջ պետության ջանքերը»,- ասել է նա:
Բացի դրանից, եպիսկոպոսն առաջարկել է ավելի շատ եկեղեցիներ կառուցել, այսինքն հաստատություններ, որոնք օգնում են մարդկանց պահպանել հավատը և ավանդույթները: «Ես կոչ եմ անում ժողովրդին հավատարիմ մնալ նախնիների ավանդույթներին և հավատին: Առանց ավանդույթների ժողովուրդը նույնն է, ինչ առանց արմատների ծառը, որն ապագա չունի»,- նշել է նա:

“Для того, чтобы устранить проблему сектантства в Армении действий одной церкви недостаточно”, – сказал 8 ноября на стартовавшей в Ереване научной конференции, посвященной религиозным вызовам 21 века, декан факультета теологии ЕГУ, епископ Анушаван Жамкочян.
По его словам, один из основных вызовов, направленных сегодня против церкви, – проблема сектантства в Армении. “На сегодняшний день нам не хватает священников, чтобы заняться проблемами паствы. Каждая семья, каждый человек должен иметь своего духовного наставника, который оградил бы его от пагубных влияний окружающего мира”, – сказал он. В связи с этим он заметил, что для того, чтобы защитить молодежь от губительных субкультур и неформальных движений, пришедших в Армению с запада, факультет теологии ЕГУ посредством студенческого комитета пытается помочь студентам, кроме того, время от времени проводятся проповеди в школах. “Однако эта проблема настолько серьезна и глобальна, что усилий одной церкви недостаточно для ее решения. Эту задачу должно решать государство в целом”, – добавил он.
Помимо этого, епископ предложил построить больше церквей, то есть учреждений, которые помогают людям сохранить веру и традиции. “Я призываю народ оставаться верным традициям и верованиям своих отцов. Народ без традиций можно сравнить с деревом, у которого нет корней, следовательно, без сохранения традиций у народа нет будущего”, – отметил он.