«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը բոլոր շանսերն ունի Հայաստանի խորհրդարան մտնելու համար, որտեղ նա զգալի դեր կխաղա: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ, «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Խաչիկ Հարությունյանը` մեկնաբանելով ՀՀ-ում խորհրդարանական ընտրությունների հնարավոր արդյունքները, որոնք տեղի են ունենալու 2012-ին: Նրա խոսքերով, խմբակցությունն ակտիվ պատրաստվում է խորհրդարանական ընտրություններին:
Միաժամանակ Հարությունյանը նշել է, որ 2008-ի դեպքերը Հայաստանում նախագահական ընտրություններից հետո, մասնավորապես, այն, որ ընդդիմությունը ներկայացնող խմբակցությունը միացել է կոալիցիային, ազդել են նրա վարկանիշի վրա: Այդ առումով Խաչիկ Հարությունյանն ասել է, որ եթե կուսակցությունը չգնար այդ քայլին, ապա իրավիճակը երկրում կարող էր վատթարանալ: Սակայն նա նշել է, որ կուսակցությունը մեծ ներուժ ունի ՀՀ խորհրդարան մտնելու համար:

У фракции «Оринац Еркир» есть все шансы, чтобы попасть в парламент Армении, где она будет играть весомую роль. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам сельского хозяйства и охраны природы, член фракции «Оринац еркир» Хачик Арутюнян, комментируя возможные итоги парламентских выборов в РА, которые пройдут в 2012 году. По его словам, фракция активно готовится к парламентским выборам.
При этом Арутюнян отметил, что события 2008 года после президентских выборов в Армении, в частности, то, что фракция, которая тогда представляла оппозицию, присоединилась к коалиции, повлияли на ее рейтинг. В этом контексте Хачик Арутюнян сказал, что если бы партия не пошла на данный шаг, то ситуация в стране могла бы ухудшится. Однако член фракции заметил, что у партии есть все ресурсы и потенциал, чтобы попасть в парламент РА.