Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դեպքում ՀԱԿ-ը մեծամասնություն կունենա ԱԺ-ում, իսկ հերթական ընտրությունների դեպքում իշխանությունը կվերարտադրի իրեն: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ-ի մաս կազմող Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ղեկավար Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Ըստ նրա, հերթական խորհրդարանական ընտրությունները ներկա սոցիալական վիճակում կարող են հանգեցնել բնակչության արտահոսքի: «Եթե այսպես շարունակվի, բանը կարող է չհասնել հերթական խորհրդարանական ընտրությունների: Ծանր սոցիալական վիճակը կարող է ժողովրդին ընդվզման հասցնել, ինչը կբերի արտահերթ ընտրությունների»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով 2012թ. կայանալիք ԱԺ ընտրությունների հնարավոր արդյունքներին՝ Սարգսյանն ասել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, հավանաբար, ինքնուրույն կմասնակցի ընտրություններին, իսկ «Օրինաց երկիրը» համապատասխան ռեսուրսներ չունի խորհրդարան անցնելու համար:
Անդրադառնալով ՀՅԴ-ի շանսերին՝ Լյուդմիլա Սարգսյանն ասել է, որ ՀՅԴ-ի հիմնական խնդիրն այն է, որ նա ներկայանում է որպես ընդդիմություն, սակայն ժողովուրդն ընկալում է նրան որպես կոալիցիայի մի մաս: Ըստ նրա, հերթական ընտրությունների դեպքում ՀԱԿ-ը կարող է հավաքել քվեների 20 տոկոսը:

8 Ноябрь 2010 - 12:03 AMT
Людмила Саргсян: В случае внеочередных парламентских выборов АНК будет составлять большинство в парламенте
В случае внеочередных парламентских выборов АНК будет составлять большинство в парламенте, а в случае очередных выборов власть будет репродуцирована. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила глава Социал-демократической партии «Гнчакян», входящей в Армянский национальный конгресс (АНК) Людмила Саргсян. По ее словам, очередные парламентские выборы при нынешнем социальном положении в стране могут привести к оттоку армянского населения. “Если нынешняя ситуация в стране будет продолжаться, то дело не дойдет до очередных парламентских выборов. Тяжелое социальное положение может привести к непокорности народа, последствием чего будут внеочередные выборы”, – сказала она.
Комментируя возможные итоги предстоящих в 2012 году парламентских выборов Армении, Саргсян сказала, что партия “Процветающая Армения” скорее всего, будет участвовать в выборах самостоятельно, а у фракции “Оринац Еркир” нет соответствующих ресурсов для того, чтобы попасть в парламент.
Касаясь того, попадет ли АРФ Дашнакцутюн в новый парламент или нет, Людмила Саргсян сказала, что основной проблемой АРФД является то, что она представляет себя как оппозиция, но народ воспринимает ее в качестве коалиции. По ее словам, у АНК есть все шансы составить большинство в парламенте. По ее мнению, в случае очередных выборов АНК может набрать 20%.