Հայաստանում հասունացել է բանակի գծով մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի ստեղծման և կարգապահական կանոնադրության մասին օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության ու ներքին գործերի մշտական հանձնաժղովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը: Ըստ նրա, դա թույլ կտա խուսափել արատավոր շատ երևույթներից Հայաստանի ԶՈւ-ում և հրաժարվել խորհրդային տարիներից եկող ավանդույթներից:
Անդրադառնալով զորակոչի հետ կապված խնդիրներին՝ Հրայր Կարապետյանն ասել է, որ զինակոչիկների պակասի խնդիրը լուծվում է պայմանագրային ծառայողների միջոցով: Հանձնաժողովի նախագահը հերքել է այն լուրերը, թե, իբր, զինակոչիկների պակասի պատճառով ծառայության ժամկետը բանակում դառնալու է 3 տարի, ասելով, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը:
«Անկախ բոլոր խնդիրներից, մեր բանակը շարունակում է մնալ ամենամարտունակը տարածաշրջանում և լավ վիճակում է գտնվում»,-ասել է Կարապետյանը:
Մեկնաբանելով ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև սպանվածների դիակների փոխանակման փաստը՝ պատգամավորն ասել է, որ դրանով ադրբեջանական ղեկավարությունն անուղղակիորեն ճանաչեց Արցախի Հանրապետության իշխանություններին: Գնահատելով Ադրբեջանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները՝ Կարապետյանն ասել է, որ ԼՂՀ-ում ընտրություններն 100 անգամ ավելի ժողովրդավարական են ու ազատ:

8 November 2010 - 12:11 AMT
There is a necessity of formation of the institute of army ombudsman in Armenia, according to chairman of the parliamentary committee in defense, security and interior affairs.
“Existence of such institute and adoption of the law on discipline will allow to avoid various vicious acts in the army and renounce small-minded soviet traditions,” Hrayr Karapetyan told reporters on November 8.
At that, he emphasized that despite all problems, the Armenian army is the most efficient in the region.
He also said that that the rumors on prolongation of army service from 2 to 3 years are untrue.
Commenting on the recent exchange of the bodies of the killed between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, Karapetyan said, “Exchanging the bodies of the killed, Azerbaijani leadership recognized Artsakh.”
As to the November 7 parliamentary election in Azerbaijan, the MP noted that “elections in Artsakh are democratic, unlike those in Azerbaijan.”