8 Նոյեմբեր 2010 - 16:24 AMT
Գեղարքունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում երկրի նախագահը ծանոթացել է աշխատանքների ընթացքին` լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով Սևան-Լճաշեն ջրասույզ եղած ճանապարհահատվածի վերականգնմանը, ինչպես նաև ջրածածկ անտառից և թփուտներից հարակից տարածքները մաքրելու աշխատանքներին, և կոնկրետ հանձնարարականներ տվել: Մի քանի տարվա ընթացքում առաջին անգամ լճի խնդիրներին հատկացվել է 44 մլրդ դրամ, բայց թե ինչպես են ծախսվում այդ միջոցները և ընդունվում են արդյոք արդյունավետ որոշումներ, կասկած է հարուցում:
Այսպիսով, Սևանա լճի մակարդակի բարձրացումը հաշվի առնելով, մշակվում է ջրածածկ եղած ենթակառույցների վերականգնման գլոբալ ծրագիր, որոնց մակարդակը 195 մետրից ցածր չէ: Բայց Սևան-Լճաշեն ճանապարհահատվածի (2.5 կմ երկարություն) շինարարությանը հատկացվել է 960 մլն դրամ: Շինարարական աշխատանքներն այստեղ սկսվել են 2009-ին, սակայն 300 մլն դրամը չի ծախսվել լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով: Ճանապարհն ասֆալտապատվելու է 2011-ի ապրիլ-մայիսին և ծառայելու է 8-10 տարի, քանի դեռ չեն կառուցել նոր շրջանցող ճանապարհ: Չնայած նրան, որ ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանա լճի հիմմնախնդիրների հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը հավանություն չի տալիս այդ հատվածի վերականգնմանը, քանի որ ճանապարհը ժամանակավոր է և մի քանի տարի անց նրա մակարդակը բարձրացնելու կամ նոր կառուցելու անհրաժեշտություն կծագի, այնուամենայնիվ, նա վկայակոչել է ճանապարհային շինարարության ոլորտի մասնագետներին` ընդգծելով այն բարձրացնելու անհրաժեշտությունը, քանի որ հանձնաժողովը կանգնել է դրա` ջրի տակ անցնելու փաստի հետ: Այսօր ճանապարհն արդեն 2 մետրով բարձր է լճի մակարդակից (1902մ): 38 կմ երկարությամբ շրջանցիկ ճանապարհի շինարարությունը կզբաղեցներ մի քանի տարի, իսկ 13 կմ երկարությամբ ճանապարհների ջրասույզ եղած հատվածն այդպես թողնելը նպատակահարմար չէր: Հետաքրքիր է նաև այն, որ շրջանցիկ ճանապարհի շինարարությանը խանգարում են հարակից մասնավոր հողերը, որոնց տերերի հետ պետք էր պայմանավորվել փոխհատուցման մասին: Միաժամանակ հանձնաժողովի ղեկավարը նշել է, որ Սևան-Լճաշեն ճանապարհահատվածը ռազմավարական նշանակություն ունի, ուստի այն մի քանի տարով փակելը կխախտեր Սյունիքի և ԼՂՀ հետ ճանապարհային երթևեկությունը:
Լճի էկոլոգիան ապահովելու համար մեծ նշանակություն ունի մաքուր ջրի առկայությունը, հակառակ դեպքում բոլոր ծախսերն արդարացված չեն լինի: Այդ նպատակով ձեռք է բերվել 605 հազար եվրո արժողությամբ բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատոր, որն արդեն ձեռնամուխ է եղել հարակից ջրածածկ տարածքների մաքրմանը, բացի դրանից, ափին աշխատում է հայկական արտադրության սարքավորում: Եթե նախատեսում էին բարձրացնել ջրի մակարդակը, ապա բուսականությունից կարելի էր ավելի վաղ ազատվել: Խնդիրներ կան գազային և էլեկտրական հաղորդակցությունների հետ, ծայրահեղ վթարային վիճակում են գտնվում Արփա-Սևան թունելի 3.5 կմ և 30 կմ հատվածները, որը շահագործվել է 1981-ին: Դրա վերականգնման համար անհրաժեշտ է 11.5 մլրդ դրամ: Վերականգնման աշխատանքները սկսվել են ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին և կավարտվեն 6 տարի անց, ինչը թույլ կտա 25-30 տարով խուսափել հնարավոր փլուզումներից:
Սևանա լճի մակարդակի բարձրացման հետ անհրաժեշտություն է առաջացել Սևանի ՀԷԿ-ի մոտ գտնվող ձկնապաշտպան կառույցի շինարարության մեջ:
Ստեղծվել է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի խորհուրդը, որի կազմում ընդգրկվել են պետական մարմինների տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, և արդեն կայացել է նրա առաջին նիստը և քննարկվել է լճի խնդիրը: Պետության բարձրաստիճան պաշտոնյաները հուսով են, որ խորհրդի համակարգված աշխատանքը թույլ կտա լուծել Սևանա լճի հիմնախնդիրը, սակայն ակնառու են բազմաթիվ խոչընդոտներ, իսկ ահա լողափյնա հանգստի սիրահարների բախտը կբերի, քանի որ մի քանի տարի անց մենք կունենանք Եվրոպայի և Ասիայի ամենամեծ բարձր լեռնային լճերից մեկի` Սևանա լճի լրացուցիչ 250 կմ ափ:

8 Ноябрь 2010 - 16:24 AMT
В рамках визита в Гегаркуникскую область Армении глава государства ознакомился с ходом работ: восстановлением затопленного в результате повышения уровня воды отрезка дороги Севан-Лчашен, а также очистительными работами прибрежных территорий от затопленного леса и кустарников и дал конкретные поручения. Впервые за много лет на решение проблем озера выделено 44 млрд. драмов, но вот как расходуются эти средства и принимаются эффективные решения – вызывает сомнение.
Таким образом, с учетом повышения уровня Севана разрабатывается глобальная программа восстановления затопленных инфраструктур, уровень которых определен не ниже 1905 метров. На строительство участка дороги Севан-Лчашен (протяженность – 2.5 км) было выделено 960 млн. драмов. Строительные работы здесь были начаты в 2009 году, однако 300 млн. драмов не было потрачено из-за повышения уровня воды озера. Дорога будет заасфальтирована в апреле-мае 2011 года и прослужит 8-10 лет, пока не построят новую объездную дорогу. Несмотря на то, что председатель комиссии по вопросам озера Севан при президенте РА Владимир Мовсисян не одобряет восстановление этого участка, поскольку дорога – временная и через несколько лет возникнет необходимость вновь повысить ее уровень или построить новую, тем не менее, он сослался на экспертов сферы дорожного строительства, подчеркнув необходимость ее повышения, поскольку комиссия была поставлена перед фактом ее затопления. На сегодняшний день дорога уже поднята на 2 метра выше уровня озера (1902 метров).
Строительство объездной дороги протяженностью в 38 км заняло бы несколько лет, а оставить затопленным отрезок дорог общей протяженностью в 13 км, по словам Мовсисяна, было нецелесообразно. Интересно и то, что строительству объездной дороги мешаю прилегающие приватизирующие земли, с владельцами которых необходимо было договориться о возмещении. При этом глава комиссии отметил, что отрезок дороги Севан-Лчашен имеет стратегическое значение, поэтому закрыть его на несколько лет нарушило бы дорожное движение с Сюником и НКР.
Для обеспечения экологии озера большое значение играет наличие чистой воды, в противном случае все затраты будут не оправданы. С этой целью был приобретен многофункциональный экскаватор «Вотермастер классик III» стоимостью в 605 тыс. евро, который уже приступил к очистке затопленных прибрежных территорий от леса и кустарников, помимо этого, на берегу работает устройство армянского производства. Если планировали поднимать уровень озера, то избавиться от растительности можно было бы и заранее. Есть также проблемы с газовыми и электрическими коммуникациями, в крайне аварийном состоянии находится 3,5 км из 30 км тоннеля Арпа-Севан, который был сдан в эксплуатацию в 1981 году. На его восстановление потребуется 11.5 млрд драмов. Работы по восстановлению начаты в сентябре текущего года и будет завершены через 6 лет, что позволит на 25-30 лет избежать возможных обвалов.
С повышением уровня озера возникла необходимость также в строительстве рыбоохранной системы близ Севанской ГЭС. Строительство было начато 5-6 месяцев назад и будет завершено к концу ноября.
Создан совет ГНКО «Национальный парк Севан», в состав которого вошли представители из разных ведомств госорганов, и уже состоялось его первое заседание, на котором обсуждались проблемы озера.
Высокопоставленные лица государства надеется, что скоординированная работа совета позволит решить проблемы озера Севан, однако налицо многочисленные барьеры, а вот любителям пляжного отдыха повезет, поскольку через несколько лет у нас будет дополнительные 250 км берега одного из самых больших высокогорных озер Европы и Азии озера Севан, расположено в самом сердце Армянского нагорья, на высоте 1914 метров.