9 Նոյեմբեր 2010 - 12:50 AMT
Մեծանուն հայ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի անտիպ աշխատանքները նախկինում հրապարակվել են, սակայն ամբողջությամբ չեն համապատասխանել բնօրինակին: «Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին ես ծանոթացա Չարենցի ձեռագրերին, որոնք Հարվարդի դասախոս Ջեյմս Ռասսելը հրատարակել էր խեղաթյուրված կերպով, մասնակիորեն և կոպիտ սխալներով»,-նոյեմբերի 9-ին լրագրողներին հետ հանդիպմանը ասել է գրականագետ, չարենցագետ Դավիթ Գասպարյանը:
Ըստ նրա, 1998թ. սեպտեմբերին Երևան էր ժամանել Հարվարդի համալսարանի դասախոս Ջեյմս Ռասսելը, որը հանդիպել է թարգմանիչ Արտաշես Էմինի հետ: Վերջինս ցույց է տվել նրան Չարենցի ձեռագրերը և Ռասսելը որոշել է հրատարակել դրանք:
Նա հավելել է, որ 2008թ. ձեռագրերի մի մասը Գրականության և արվեստի թանգարանը գնեց Արտաշես Էմինից 6,5 մլն դրամով, սակայն մի մասը մնացել է Արտաշես էմինի մոտ, որը բոլոր ձեռագրերի համար պահանջել է 8 մլն դրամ: «Չարենցի աշխատանքների այն մասը, որին ես ծանոթ եմ, կազմված է 262 էջից և 11 պոեմ է պարունակում, բազմաթիվ բանաստեղծություններ, այդ թվում նաև էրոտիկ բովանդակության: Ձեռագրերը հիմնականում դասվում են նախորդ դարի 35-37թթ.»,-ասել է Գասպարյանը:
Նա նշել է, որ, հավանաբար, Չարենցի աշխատանքները կհրատարակվեն հաջորդ տարի: «Պետք է հրապարակել մեծ պոետի ողջ ժառանգությունը, մինչև վերջին տողը»,-ասել է Գասպարյանը:

9 Ноябрь 2010 - 12:50 AMT
Неизданные работы известного армянского писателя и поэта Егише Чаренца ранее были опубликованы, но не совсем соответствовали своему оригиналу.
“В сентябре этого года я ознакомился с рукописями Чаренца, которые были опубликованы гарвардским преподавателем Джеймсом Расселом очень искаженно, частично и с грубыми ошибками ”, – сказал 9 ноября на встрече с журналистами литературовед, исследователь творчества известного армянского писателя и поэта Егише Чаренца Давид Гаспарян.
По его словам, в сентябре 1998 года в Ереван приезжал преподаватель Гарвардского университета Джеймс Рассел, который встречался с переводчиком Арташесом Эмином. Последний показал ему рукописи Егише Чаренца, и Рассел решил их опубликовать.
Он добавил, что в сентябре 2008 года рукописи были выкуплены Музеем литературы и искусства за 6,5 млн драмов, однако часть их так и осталась у Арташеса Эмина, который потребовал за все рукописи 8 млн драмов. “Та часть работ великого писателя, с которой я ознакомился, состоит из 262 страниц и содержит 11 поэм, очень много стихотворений, также эротического содержания. Рукописи охватывают в основном 35-37 годы прошлого века”, – сказал Гаспарян.
Он отметил, что, вероятно, работы Чаренца будут опубликованы в следующем году. “Необходимо опубликовать наследие, оставленное нам великим поэтом и писателем до последней строчки в его оригинале”, – заявил Гаспарян.