9 Նոյեմբեր 2010 - 13:19 AMT
«Հավանաբար, ուրբաթ օրը հայտնի նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի երկու վերականգնված որմնանկարները կտեղադրվեն ՀՀ կառավարության շենքում»,-նոյեմբերի 9-ին լրագրողներին է ասել Հայաստանի մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի ղեկավար Սոնա Հարությունյանը: Սակայն, ըստ նրա, ևս մեկ շաբաթ կպահանջվի աշխատանքներն լիովին ավարտին հասցնելու համար:
Հարությունյանը նշել է, որ հանրությանն անպայման հնարավորություն կընձեռվի տեսնել մեծանուն նկարչի «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» աշխատանքները:
Իր հերթին իտալացի ռեստավրատոր Ֆաբրիցիո Յակոբինին, որն աշխատել է որմնանկարների վրա, նշել է, որ մեծ վարպետի գործերը լիովին համապատասխանում են իր սկզբնական տեսքին: «Վերականգնման աշխատանքները գրեթե ավարտված են, մնում են միայն վերջին շտրիխները: Փոփոխություններն այնքան աննշան են, որ դրանք կարելի է նույնիսկ անտեսել»,-ասել է իտալացի փորձագետը:
Ջաջուռում Մինասի թանգարանի տնօրեն, »Մինաս Ավետիսյան» հիմնադրամի նախագահ Արման Ավետիսյանը հավելել է, որ վերականգնման աշխատանքները փայլուն են կատարվել:
Ըստ Սոնա Հարությունյանի, «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարները վերաբերվում են 1973թ. աշխատանքներին: Նա հավելել է, որ որմնանկարների վերականգնումը տևեց գրեթե 4 ամիս և 20 մլն դրամ արժեցավ:

9 Ноябрь 2010 - 13:19 AMT
“Вероятно, в пятницу две отреставрированные фрески выдающегося армянского художника Минаса Аветисяна будут размещены в зале заседаний правительства РА”, – сообщила 9 ноября на пресс-конференции начальник управления современного искусства Министерства культуры Армении Сона Арутюнян. Однако, по ее словам, потребуется еще неделя, чтобы работы были окончательно завершены.
Арутюнян отметила, что обществу обязательно предоставится возможность видеть работы великого художника в здании правительства. “С нашей стороны мы сделаем все возможное, чтобы каждый желающий смог ознакомиться с фресками Минаса – “Встреча” и “У хачкара”, – сказала она.
В свою очередь итальянский реставратор Фабрицио Якобини, работавший над фресками, отметил, что работы великого мастера практически полностью соответствуют своему первоначальному виду. “Реставрационные работы почти окончены, остается нанести последние штрихи. Изменения настолько незначительны, что их можно даже не учитывать”, – сказал он.
В этой связи директор Музея Минаса в Джаджуре, председатель фонда "Минас Аветисян" Арман Аветисян добавил, что реставрационные работы выполнены блестяще.
По словам Соны Арутюнян, фрески “Встреча” и “У хачкара” относятся к работам 1973 года. Она добавила, что реставрация двух фресок длилась почти 4 месяца и обошлась правительству в 20 млн драмов.