Իտալացի վարպետների ջանքերով արդեն վերականգնվել են հայ նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի երեք որմնանկարներ: Իտալացի ռեստավրատոր Ֆաբրիցիո Յակոբինիի խոսքով, մեծ վարպետի մնացած աշխատանքների վերականգնմանը հարկավոր է ձեռնամուխ լինել անհապաղ, քանի որ էլեկտրատեխնիկական գործարանում` այն շենքում, որտեղ գտնվում են որմնանկարները, դրանք շուտ են փչանում ցրտի և խոնավության պայմաններում: «Ամեն անգամ, երբ ժամանում եմ Հայաստան, նկատում եմ, որ կորուստները գնալով շատանում են»,- նշել է նա:
Հայտնի նկարչի որդին` Ջաջուռում Մինասի թանգարանի տնօրեն, «Մինաս Ավետիսյան» հիմնադրամի նախագահ Արման Ավետիսյանը նշել է, որ «Ջրաղացքարեր» և «Գորգ են գործում» որմնանկարները շատ վատ վիճակում են: Այդ առիթով Հայաստանի Մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սոնա Հարությունյանն ավելացրել է, որ հայ նշանավոր նկարչի ևս երեք որմնանկարներ, հնարավոր է, վերականգնվեն 2011 թվականին:
«Եթե առաջին երեք որմնանկարների վերականգնման համար միջոցները հատկացվել էին պետբյուջեից, ապա 2011 թվականի բյուջեով Մինասի որմնանկարների վերականգնման համար ֆինանսներ նախատեսված չեն, և ստիպված ենք լինում հույսը դնել մասնավոր սեկտորի օգնության վրա»,- ասել է նա:
Բացի դրանից, «Խաչքարի մոտ» և «Հանդիպում» որմնանկարների վերականգնումն իրականացրել է իտալացի վարպետ Ֆաբրիցիո Յակոբինին` չորս հայ մասնագետների հետ համատեղ, սակայն միայն հայ վարպետների ուժերով առայժմ շատ դժվար է իրականացնել մնացած ստեղծագործությունների վերականգնումը: «Չնայած, որ աշխատելով իտալացի մասնագետի հետ, մեր վարպետները շատ բան են սովորել, հետագայում, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ կլինի հրավիրել իտալացի մասնագետներին` հատկապես հաշվի առնելով մնացած որմնանկարների բավական մեծ չափսերը»,- ասել է նա:

9 Ноябрь 2010 - 14:38 AMT
Силами итальянских мастеров уже восстановлены три фрески выдающегося армянского художника Минаса Аветисяна. По словам итальянского реставратора Фабрицио Якобини, к реставрации остальных работ великого мастера необходимо приступать немедленно, так как в здании электротехнического завода, где находятся фрески, они быстро портятся в условиях холода и сырости. “С каждым моим приездом в Армению я замечаю, что у нас все больше и больше потерь”, – отметил он.
В свою очередь сын известного художника, директор Музея Минаса в Джаджуре, председатель фонда «Минас Аветисян» Арман Аветисян отметил, что фрески «Жернова» и «Ткут ковер» находятся в очень плохом состоянии. По этому поводу начальник управления современного искусства Министерства культуры Армении Сона Арутюнян добавила, что еще три фрески известного армянского художника, возможно, будут отреставрированы в 2011 году.
“Если на восстановление первых трех фресок средства были выделены из госбюджета, то по бюджету в 2011 году финансов на эти цели не предусмотрено и приходится надеяться на помощь частного сектора”, – сказала она.
Помимо этого, она добавила, что реставрацию фресок “У хачкара” и “Встреча” осуществлял итальянский мастер Фабрицио Якобини совместно с четырьмя армянскими специалистами, однако только силами армянских мастеров осуществлять реставрацию остальных работ пока очень сложно. “Несмотря на то, что, работая с итальянским специалистом, наши мастера многому научились, в дальнейшем приглашать итальянских специалистов все же будет необходимо, особенно учитывая очень большие размеры оставшихся фресок”, – сказала она.