«Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության փաստն ամրագրված է միջազգային կազմակերպությունների բազմաթիվ փաստաթղթերում, զեկույցներում և հայտարարություններում: Այդ փաստը լրացուցիչ ապացույցների կարիք չունի»,- ելույթ ունենալով ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ցույցում` հայտնել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Խոսելով Հայաստանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հետ կապված իրադրության և այդ իրադրության վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքի մասին` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նշել է միջազգային կազմակերպություններում բյուրոկրատական շահերի գործոնի առկայության մասին:
«Պարադոքսը կայանում է նրանում, որ ՀԱԿ-ը, Հայաստանում պայքարելով դիկտատուրայի դեմ, ստիպված է միևնույն ժամանակ պայքարել միջազգային կազմակերպությունների չեզոքության հետ, որոնք կոչված են զբաղվելու մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ ու ժողովրդավարության ապահովմամբ»,- ցույցի ժամանակ ասել է ՀՀ առաջին նախագահը:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը քննադատել է Երևանում ԵԽ, ԵՄ, ԵԱՀԿ գրասենյակների ղեկավարների գործունեությունը, ինչպես նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի աշխատանքի մեթոդը:

The presence of political prisoners in Armenia is recorded by a number of documents, reports and statements of international organizations. The fact does not need additional proof, the first president of Armenia Levon Ter-Petrossian stated.
At Armenian National Congress (ANC) rally, he dwelled on situation with human rights and democracy in Armenia, as well as international community’s response to the situation.
“The paradox is that ANC, fighting against Armenian dictatorship, is also forced to wage a struggle with the inertness of international organizations in charge of human rights defense and democracy promotions,” the first president said.
Ter-Petrossian slammed the activity of the heads of CoE, EU, OSCE Offices in Yerevan, as well as Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan’s work methods.